Švýcarské nemocnice si budou posílat laboratorní výsledky dronem | e15.cz

Švýcarské nemocnice si budou posílat laboratorní výsledky dronem

Markéta Mikešová, Živě.cz; msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvě nemocnice ve švýcarském městu Lugano začínají testovat drony, pomocí kterých budou transportovat laboratorní vzorky. Od poloviny března uskutečnily již 70 takových předání a výsledků si cení natolik, že chtějí službu zavést od roku 2018 pravidelně.

Není to poprvé, co jsou drony použity k transportu medicínských vzorků – společnost ze Silicon Valley jménem Zipline tuto cestu využívá v problematických zónách ve Rwandě, ale švýcarský případ je první, kdy o dronech seriózně uvažuje velké komerční zdravotnické zařízení.

Švýcarsko se pro podobné testování jeví jako ideální země. Zdejší obyvatelé jsou na drony poměrně zvyklí, jelikož je už nějaký čas testuje Swiss Post, zdejší obdoba České pošty, která ve spolupráci s leteckými úřady pomohla i stanovit potřebné regulace.

Laboratorní vzorky jsou stejně jako písemná pošta ideálními pro přepravu drony. Jsou malé, lehké a je třeba je přepravit rychle, takže dodatečný výdaj za použití dronu je opodstatnitelný. Navíc tento způsob přepravy není závislným na dopravní situaci.

„Přelety dronů mezi nemocnicemi se brzy stanou naprosto normální záležitostí. Vyškolení pracovníci budou umět dron sami naložit a vyslat pomocí mobilní aplikace. Dron bude následně letět autonomně po předem definované trase. Na konci jej odchytí další pracovník,“ uvedla Švýcarská pošta v tiskové zprávě.

Drony bude vyrábět americká společnost Matternet. Unesou až dva kilogramy a doletí 20 kilometrů v rychlostí až 36 kilometrů za hodinu. Pro případy nouze budou vybaveny padáky.

Autorem článku je portál Živě.cz.
Video se připravuje ...
Hrad Bouzov zůstává státu: Prohlédněte si památku z ptačí perspektivy

Autor: Markéta Mikešová, Živě.cz; msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah