Telefony BlackBerry by načas mohly zmizet z trhu

BlackBerry, ilustrační foto

BlackBerry, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

BlackBerry, ilustrační foto
BlackBerry Motion
BlackBerry Motion
4
Fotogalerie

Čínský elektronický gigant TCL oznámil, že v letošním roce ukončí výrobu chytrých telefonů značky BlackBerry. V srpnu mu totiž končí licenční dohoda o jejich produkci. Tu Číňané podepsali s kanadským výrobcem v roce 2016, kdy se BlackBerry rozhodlo vlastní výrobu ukončit, píše server BBC.

Podle technologického serveru The Verge je možné, že značka BlackBerry tak na určitou dobou zmizí z trhu s chytrými telefony. Společnost BlackBerry sice spolupracuje také s jinými výrobci chytrých telefonů, ale v mnohem menším rozsahu.

TCL po podpisu dohody uvedla na trh několik nových telefonů značky BlackBerry s operačním systémem Android. Tyto telefony byly vybaveny klávesnicí typickou pro starší přístroje BlackBerry, ke které vlastní kanadský podnik několik patentů. Společnost BlackBerry pro tyto telefony dodávala aplikace a zvláštní verzi systému Android s posílenými bezpečnostními prvky. Z každého prodaného přístroje pak dostávala licenční poplatky, píše BBC.

Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Později ale firma začala na trhu zaostávat za přístroji s operačním systémem Android a za telefony iPhone od americké společnosti Apple. Proto se rozhodla přesunout od výroby chytrých telefonů do oblasti softwaru a kybernetické bezpečnosti.