Vlastník T-Mobilu přehodnotí výběr dodavatelů, obává se o bezpečnost zařízení z Číny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vlastník T-Mobilu přehodnotí výběr dodavatelů, obává se o bezpečnost zařízení z Číny

Vlastník T-Mobilu přehodnotí výběr dodavatelů, obává se o bezpečnost zařízení z Číny
T-Mobile
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom se rozhodla přezkoumat svou strategii ve výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě. Přiměla ji k tomu debata o bezpečnosti síťového zařízení z Číny, kterou bere „velmi vážně“. Oznámení přichází poté, co někteří spojenci z USA kvůli obavám o národní bezpečnost vyřadili ze svých dodavatelů čínskou firmu Huawei. V Deutsche Telekom vlastní téměř třetinu stát a do skupiny patří také český mobilní operátor T-Mobile.

„Deutsche Telekom bere vážně celosvětovou diskusi o bezpečnosti síťového zařízení od čínských prodejců,“ uvedla firma na dotaz agentury Reuters. V rámci své strategie firma využívá více dodavatelů, především firmy Ericsson, Nokia, Cisco a Huawei. „Přesto přehodnocujeme naši strategii nákupu,“ dodal DeutscheTelekom.

Tento posun je významný, protože němečtí představitelé doposud v reakci na varování z Washingtonu, že sítě čínské Huawei nejsou bezpečné, prohlašovali, že nevidí žádný právní základ pro vyloučení jakýchkoliv dodavatelů z výstavby sítě páté generace. Představitelé USA v posledních měsících informovali své spojence, že Huawei slouží čínskému státu, a varovali, že jeho vybavení pro sítě může obsahovat „zadní dveře“, které je zpřístupňují pro kybernetickou špionáž. Huawei to odmítá.

Slovak Telekom zneužíval postavení na trhu, potvrdil soud EU. Pokutu  mu ale snížil

Deutsche Telekom má úzké vztahy s firmou Huawei, která je světovou jedničkou v síťovém zařízení a dvojkou mezi výrobci chytrých telefonů.

Huawei je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková minulý měsíc v Číně jednala se zástupci společnosti Huawei a uvedla, že některá technologická řešení, která jí společnost představila, by se dala využít i v české státní správě.

Orientace jen na cenu v našem byznyse nefunguje, říká člen představenstva Deutsche Telekom
T-Mobile dostal půlmilionovou pokutu od Českého telekomunikačního úřadu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!