Vodafone zrušil dotace u „hloupých mobilů“ | e15.cz

Vodafone zrušil dotace u „hloupých mobilů“

Vodafone
Vodafone
• 
ZDROJ: Vodafone
Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil, Mobilmania.cz, Sebastian Rill

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potřebujete jednoduchý mobil pro rodiče za výhodnou cenu? K Vodafonu už nechoďte, dotovaný mobil bez operačního systému už u něj nepořídíte.

Bez jediného slůvka a v naprosté tichosti provedl Vodafone zásadní změnu v dotační politice nabízených mobilů. Výsledek je následující a někoho možná zaskočí - operátor přestal dotovat mobily bez operačního systému. V praxi to znamená, že ti zákazníci, kterým z jakéhokoli důvodu nevyhovují pokročilé funkce mobilu a stačí jim přístroj pro telefonování a SMS, si připlatí. Pro nové zákazníky to platí úplně, stávající zákazníci si mohou „hloupý telefon“ pořídit s dotací odpovídající výši jejich minimálního měsíčního plnění.

Evidentně jde o součást strategie podpory chytrých telefonů, na které se Vodafone stále více zaměřuje. Už v minulosti oznámil, že smartphony tvoří více než polovinu všech prodaných telefonů.

Tak třeba taková Nokia C1-01 byla u červeného operátora ještě na začátku července k mání za 77 korun s měsíční útratou 477 korun a šestiměsíčním závazkem. Dnes už ji třeba i s tarifním balíčkem v ekvivalentní ceně nekoupíte jinak než za 1 377 korun. A takových příkladů bychom našli vícero. Každopádně je zjevné, že operátor nechce dotovat tzv. „hloupé telefony“, jelikož zde není prostor „nacpat“ zákazníkům ještě i datové služby.

Značková prodejna VodafoneAutor: vodafone

Jana Háková z tiskového oddělení operátora novou strategii Vodafonu komentuje takto: „Budoucnost vidíme jednoznačně ve smartphonech. Tomuto trendu jsme přizpůsobili i cenovou politiku a nabízíme smartphony za cenu srovnatelnou s běžnými telefony bez operačního systému, takže výhody chytrých telefonů si může vyzkoušet opravdu každý. Příkladem je smartphone Vodafone 858 Smart, který je se svou cenou 2577 korun bezkonkurenčně nejlevnějším chytrým telefonem na trhu.“

Ono surfování na webu s něčím jako je výše zmiňovaná Nokia C1-01 přeci jen není to pravé ořechové… Dále u operátora už za zvýhodněnou cenu nepořídíte Vodafone 246, Nokii 1800 a C3-01 Touch and Type, ZTE S202, Vodafone 547i, Sony Ericsson Spiro, Samsung Star II, Galaxy 550 a Xcover 271.

Berte Androida a plaťte za data

Místo klasických Nokií, Sony Ericssonů či jiných mobilů klasické konstrukce většinou z kategorie pro starší a pokročilé mobilisty bude operátor nabízet levné dotykovky s operačním systémem Google Android, což by vzhledem k aktuálním cenám modelů jako Vodafone 858 Smart či 845 nevadilo, ale najde se hromada lidí, kterým prostě takový mobil nevyhovuje.

Nové pořádky u Vodafone mohou také naštvat drobné podnikatele a živnostníky, kteří potřebují (pro své zaměstnance) jednoduchý a hlavně odolný telefon za přijatelnou, tedy zvýhodněnou cenu. Je to ovšem dobrá zpráva pro výrobce levných smartphonů v čele s Huawei, ale špatná pro producenty klasických mobilů, obzvláště pokud by se u Vodafone inspirovali i u O2 a T-Mobile. Také u nich už lze pozorovat tendence zvýhodňovat zákazníky, kteří se uváží využívat službu Internet v mobilu.

Ale ještě zpět k Nokii, ta je vnímána jako poslední výrobce tradičních telefonů. A mezi nejprodávanějšími telefony v České republice jsou zejména levné klasické modely. Až s odstupem jsou poptávány dotykovky jako C5-03, C7-00 nebo N8-00.

Vzhledem k velmi chabé nabídce chytrých Nokií v nejnižším segmentu se totiž nyní může podíl Nokie v Česku velmi propadnout. Zatímco ostatní výrobci své zástupce v ultralevých dotykových mají, Nokii citelně chybí. Zvrat by mohla přinést až řada nových lidových Nokií s dalším novým Symbianem z řady 500, 600 a 700. Ty výrobce ovšem ještě nepředstavil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery