CES 2020: Toyota představila vodíkové město budoucnosti | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Vodíkové město budoucnosti. Toyota na veletrhu CES představila obydlí pro své zaměstnance

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Prototyp města budoucnosti se chystá v Japonsku postavit tamní automobilka Toyota. Nazývat se bude Tkané město, což má odkazovat na historii společnosti, která původně vyráběla tkalcovské stavy. Podle plánů společnosti by mělo město získávat energii z vodíkových článků a svým obyvatelům poskytne autonomní dopravu, umělou inteligenci či chytré domy. Tkané město by měli obývat především zaměstnanci Toyoty, stavba odstartuje na začátku roku 2021. Náklady na výstavbu automobilka nezveřejnila. 

Své smělé plány představila japonská automobilka na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Tam také ukázala plánovanou lokalitu budoucího města. To by se mělo nacházet na úpatí slavné hory Fudži. V současnosti se právě zde nachází továrna Toyoty, kterou však chce automobilka na konci letošního roku nadobro uzavřít. 

Tkané město se bude rozprostírat na ploše 71 hektarů a zpočátku má poskytnout obydlí pro celkem dva tisíce obyvatel. Ti budou moci využívat plně autonomní dopravu, v domech jim budou pomáhat roboti a o jejich zdravotní stav se bude starat umělá inteligence. 

Toyota se v rámci tohoto projektu spojila s dánským architektem Bjarkem Ingelsem, který se mimo jiné podílel na stavbě nové budovy číslo dvě Světového obchodního centra v New Yorku nebo na projektu kancelářských budov společnosti Google v Silicon Valley a v Londýně.

Podívejte se na vizualizace Tkaného města:

Lesní město pro více než sto tisíc obyvatel. V Mexiku vzniká revoluční projekt
Domácí pivovar, dron na vodík i chytrý hrnec. V Las Vegas začíná veletrh CES
Apple ve stopách Muska? Technologický gigant chce vyslat satelity do vesmíru, píše Bloomberg

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!