Aktualizováno
Tesla otevírá druhou tuzemskou pobočku. V Česku už má stejné zastoupení jako ve větším Polsku

Tesla Model 3 Performance

Tesla Model 3 Performance Zdroj: Tesla

Tesla v Česku expanduje. K dosud jediné velké tuzemské prodejně v Čestlicích u Prahy přibude 15. července druhé plnohodnotné zastoupení v brněnských Židenicích v areálu Nové Zbrojovky. Vedle Prahy a Brna už také americká automobilka provozuje prodejní pop-up centrum v ostravském nákupním centru Karolina.

Tesla otevře v Brně plnohodnotnou pobočku na dvou tisících metrech čtverečních. Vedle prodejny bude také servisní centrum a takzvané delivery centrum, kam auta putují z továrny u Berlína či z čínské Šanghaje. 

„Nové Tesla Centrum bude zajišťovat prodej, servis a dodávku vozidel, což znamená, že jihovýchod Česka bude pokryt bez nutnosti cestovat až do Prahy za servisem a schůzkami se zákazníky,“ uvedl Maik Matischak z berlínské centrály Tesly, pod kterou české pobočky spadají.

Brněnské pobočky i pro Slováky

Zatímco prodejní sekce nového Tesla Centra v Brně bude otevřena 15. července, servis a dodávky vozidel začnou fungovat až koncem léta. Zájemci si budou moci vyzkoušet celou řadu modelů Tesla (Model S, Model X, Model 3 a Model Y) a také si zarezervovat testovací jízdy online nebo přímo na místě.

Česko tak bude mít od července stejně četné zastoupení Tesly jako mnohem větší Polsko, kde funguje Tesla Centrum ve Varšavě a v Katovicích a také pop-up centrum v Gdaňsku. Tesla počítá s tím, že brněnskou pobočku využijí i zákazníci ze Slovenska. Slováci zatím žádný Tesla Store k dispozici nemají a musejí se spoléhat na vídeňskou nebo budapešťskou pobočku. 

Vznik druhé prodejny Tesly je pro Česko potvrzením síly místního trhu. Česko má také jednu z nejhustších sítí rychlonabíjecích stanic Tesla ve východní Evropě s 56 stanicemi Supercharger. Tesla také s přehledem vede český žebříček prodejů elektromobilů se 1713 dodanými vozy za první letošní pololetí. Následuje Škoda, která prodala 434 enyaqů, třetí je Volvo se 332 elektromobily a čtvrtá Hyundai (311 aut).

Růstu prodejů elektromobilů pomohlo spuštění dotačního programu pro firmy v březnu. Do té doby trh stagnoval. Podíl elektromobilů na celkových prodejích se meziročně zvýšil z 2,6 na 3,5 procenta. „Elektromobily po spuštění dotačního programu získávají na tempu. Jejich počet je nicméně stále hluboko pod úrovní full hybridů, kterých se prodává asi pětkrát více. Tempo meziročního růstu u plug-in hybridů je třetinové. Bude zajímavé sledovat, jaký bude vývoj prodeje elektrických vozů v létě, kdy jsou firemní nákupy utlumené,“ uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Hledají se partneři pro servis

Tesla nadále razí politiku přímého prodeje bez autorizovaných dealerů, své pobočky si provozuje sama. Otevírá jich ale jen minimum a své zákazníky maximálně motivuje k nákupům online. Značka si smluvně zajišťuje u externích partnerů některé servisní úkony. V Česku podle informací redakce e15 aktuálně hledá nové partnery, kteří by zajistili servis jejím zákazníkům. Tesla v Česku v oblasti servisu dlouhodobě spolupracuje jen s pražskou společností Vintage Cars.

„I vzhledem k rozšiřujícímu se počtu vozidel na českém trhu a našemu většímu zacílení na fleetovou klientelu potřebujeme hned několik servisních partnerů,“ uvedl zdroj z českého zastoupení Tesly. Vlastníci Tesly si sice mohou nechat své auto servisovat prakticky kdekoliv, aniž by to mělo vliv na záruku, ale české zastoupení od nich registruje stále větší poptávku po smluvním servisu.

Hospodářské výsledky Tesly

Odbyt Tesly ve druhém čtvrtletí klesl zhruba o pět procent, společnost prodala 443 956 aut. Loni v tomto období to přitom bylo 466 140 aut. Meziroční pokles vykázala firma už druhý kvartál za sebou. Výsledek je lepší, než analytici očekávali. Ti odbyt v anketě společnosti LSEG odhadovali v průměru na 438 019 vozů.

Tesla si navzdory pokračujícímu poklesu odbytu ve druhém čtvrtletí udržela vedoucí pozici na světovém trhu s elektromobily, o kterou v poslední době bojuje s čínským konkurentem BYD. Ten podle propočtů agentury Reuters ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil prodej elektromobilů o 21 procent na 426 039 vozů. Společnost BYD se v loňském čtvrtém čtvrtletí dostala do čela světového trhu s elektromobily, v letošním prvním čtvrtletí se však na vedoucí pozici vrátila Tesla.