Tuzemští zaměstnavatelé plánují ve třetím čtvrtletí víc nabírat než propouštět

Firmy v Česku plánují ve třetím kvartále spíše nabírat nové zaměstnance, než propouštět.

Firmy v Česku plánují ve třetím kvartále spíše nabírat nové zaměstnance, než propouštět. Zdroj: Shutterstock

Zaměstnavatelé v Česku plánují ve třetím kvartále letošního roku víc nabírat než propouštět své pracovníky. Optimismus trhu práce ve srovnání s druhým čtvrtletím vzrostl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v České republice. 

Přijímat nové zaměstnance se v nadcházejícím kvartálu chystá 34 procent zaměstnavatelů, propouštění plánuje 23 procent. Zbývající změny stavů nechystají. Čistý index trhu práce tak podle společnosti Manpower činí 11 procent, ve druhém čtvrtletí byl šest procent. V globálním měřítku patří Česko mezi nejméně optimistické země v lehkém závěsu za ostatními státy visegradské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Podle generální ředitelky ManpowerGroup ČR Jaroslavy Rezlerové na trh práce pozitivně působí ekonomické oživení v zemi spojené s poklesem úrokových sazeb České národní banky (ČNB). „I díky tomu se otevírá stále více pracovních míst ve srovnání s první polovinou roku, nicméně ještě stále nejsme na úrovni náborové euforie v polovině minulého roku,“ řekla Rezlerová. „Lidé kteří čelí ztrátě zaměstnání, mají ale lepší vyhlídky najít poměrně rychle práci novou,“ dodala.

Nejoptimističtějším oborem jsou zdravotní a sociální péče a farmacie, kde je čistý index trhu práce 36 procent. Následují komunikační služby a finance a pojišťovnictví. Naopak ve veřejném a neziskovém sektoru a v energetice a veřejných službách převažují u zaměstnavatelů plány na propouštění před nabíráním nových zaměstnanců.

Nejoptimističtějším regionem je Praha, kde je index trhu práce 17 procent. Proti předchozímu čtvrtletí se zvýšil o osm procentních bodů. Následují Čechy, kde se index snížil na deset procent z 11 v předchozím čtvrtletí. Nejslabší náborové aktivity se očekávají na Moravě ve Slezsku, kde je index dvě procenta. Znamená to ale zlepšení, protože v předchozím čtvrtletí v regionu převažovaly plány na propouštění.