Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení | E15.cz

Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Země, které těží ropu, se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby. Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, dnes na setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru. Produkce se snížila o 1,5 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

 

Kartel OPEC se v prosinci dohodl s významnými těžařskými zeměmi mimo organizaci v čele s Ruskem na tom, že od ledna omezí dodávky ropy na trh, a to o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Podle saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha tak do stanoveného cíle zůstává potřeba snížit produkci o dalších 300 tisíc barelů denně. Toho by se podle něho mělo dosáhnout v průběhu února.

"Nečlenové OPEC zpravidla zvyšovali svou produkci, aby kompenzovali dobrovolné škrty OPEC. Nyní ale vidíme dobrovolné škrty na obou stranách," sdělil Fálih.

Těžařské země se liší v rychlosti zavádění dohodnutých opatření. Venezuela je zhruba v půli cesty k dosažení cíle omezení produkce o 95 tisíc barelů denně. Naopak Rusko je podle jeho ministra energetiky Alexandra Novaka v předstihu, když už snížilo těžbu o 100 tisíc barelů denně. Tento měsíc vyprodukovalo kolem 11,15 milionu barelů, zatímco Saúdská Arábie klesla lehce pod deset milionů.

Ceny ropy na světových trzích v pátek pokračovaly v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři očekávali, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby. V dalším vzestupu cen ropy nicméně brání známky oživování růstu těžby v USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah