Berlínská radnice děsí investory možným zastropováním výše nájemného | E15.cz

Berlínská radnice děsí investory možným zastropováním výše nájemného

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie německých realitních společností prudce poklesly. Trh podle agentury Bloomberg reaguje na informaci, že berlínská radnice přijde s nápadem na pětileté zastropování výše nájemného.

Jeden z největších pronajímatelů nemovitostí, Deutsche Wohnen, odepsal během čvrtka necelých osm procent, jeho konkurent Vonovia o tři procentní body méně. Konkrétnější návrh opatření by chtěl mít Berlín hotov v říjnu. Německá metropole vedená koalicí sociální demokracie, Levice a Zelených argumentuje, že náklady na bydlení se pro řadu Berlíňanů staly neúnosnými.

Asociace realitních společností v Braniborsku a Berlíně ale podle Bloombergu varuje před nezamýšlenými dopady opatření. „Nemělo by pak současně dojít k regulaci stavebních nákladů, aby se při zastropovaném nájemném vůbec vyplatila investice do údržby nemovitostí?“ položila asociace ve svém prohlášení řečnickou otázku.

Mluvčí Vonovie Nina Henckelová uvádí, že problematiku drahého bydlení je třeba brát vážně a jednat. „Současně ale nutně potřebujeme stavět více cenově dostupných domovů,“ míní Henckelová.

Náklady na bydlení patří mezi významné téma berlínské politiky delší dobu. V dubnu se na demonstraci proti rostoucím nájmům sešlo kolem 20 tisíc lidí. Ve spolkové metropoli tehdy zároveň začala sbírat podpisy kontroverzní iniciativa, která požaduje vyvlastnění asi čtvrt milionu bytů, jež patří velkým firmám typu Deutsche Wohnen. Ceny nájmů letos v Berlíně překročily hranici deseti eur za čtvereční metr, uvedl již dříve portál The Local.

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video