Hypotéky nezdraží. Úroky z úvěrů do Vánoc ještě klesnou | e15.cz

Hypotéky mohou být do Vánoc levnější

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odložit o pár měsíců hypotéku může v závěru roku znamenat mírnou úsporu. Očekává se pokles ceny úroků. Alespoň o tom hovoří vyhlídky některých významných českých bank a stavebních spořitelen. Hypoteční banky se totiž na poslední chvíli snaží splnit plány prodejů pro letošní rok, což se oproti předchozím tučným létům vzhledem ke zhruba pětinovému propadu poskytnutých hypoték příliš nedaří.

„V Raiffeisen stavební spořitelně jsme aktuálně snížili úrokové sazby našeho úvěru se zajištěním nemovitostí až na 1,99 procenta ročně. Současný vývoj na finančním trhu a silné konkurenční prostředí zatím nasvědčují tomu, že hypoteční sazby mohou ještě mírně klesat,“ říká mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Lenka Molnárová. Ještě na počátku roku podle ní banka předpokládala, že sazby zamíří opačným směrem ke třem procentům.

 „Za současného stavu nevidíme důvod pro růst úrokových sazeb z hypoték, spíše může dojít k dalšímu snížení o desetiny procenta,“ dodává i Jakub Heřmánek z Fio banky.

Průměrná sazba z hypoték v srpnu už letos posedmé klesla na 2,61 procenta a očekává se další pokles. „Některé z bank, které ještě honí plnění svých prodejních plánů, mohou být úrokově poměrně vstřícné,“ uvádí šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek, který nevylučuje, že by se mohl úrokový průměr za celý trh přiblížit i na dosah dvou procent.

Jen během října snížila úroky z hypoték například Air Bank, banka Creditas, či Wüstenrot, snižení ale nevylučuje například ani Česká spořitelna.

Na kolik by vás vyšla hypotéka? Spočítejte si v naší kalkulačce

„Situace se v posledních měsících prakticky otočila o 180 stupňů,“ zdůrazňuje mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň s tím, že ústav počítá se stabilním sazbami nebo jejich mírných poklesem. „Děje se tak kvůli chmurnějšímu vývoji ekonomiky a zesilující konkurenci bank a stavebních spořitelen. Růst sazeb tedy v následujících čtvrtletích nepředpokládáme,“ dodává Kofroň. 

 

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery