Válka na Ukrajině ONLINE: Putin cítí beztrestnost, když svět váhá zvýšit tlak, míní Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu Evropského politického společenství v albánské metropoli Tiraně.
Jednání v Istanbulu: Mluvčí ukrajinské delegace Heorhij Tychyj (2.6.2025)
První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
157 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig
Diskuze (774)

Zprávy ze dne 29. prosince 2023

29. prosince 2023 · 09:09

V Dněpropetrovské oblasti zemřeli při ruském vzdušném úderu čtyři lidé, oznámil šéf tamní správy Lysak. V Dnipru je podle médií poškozena porodnice.

29. prosince 2023 · 08:54

Ukrajinské úřady informují o dalších obětech dnešního ruského úderu, dva mrtvé hlásí Oděská oblast, jednoho Lvov. Jednu oběť hlásil dříve Charkov.

29. prosince 2023 · 08:25

Rusko na Ukrajinu zaútočilo všemi prostředky: drony, střelami balistickými, s plochou dráhou letu i hypersonickými, řekl mluvčí ukrajinského letectva.

29. prosince 2023 · 07:28

Rusko opět zaútočilo ze vzduchu na Ukrajinu, požáry v Kyjevě či Dnipru

Ukrajina čelí dalšímu rozsáhlému ruskému vzdušnému útoku, místní úřady hlásí podle stanice BBC požáry v hlavním městě Kyjevě nebo Dnipru na východě země. V metropoli podle médií vzplála vícepodlažní obytná budova a sklad, tamní úřady informovaly o pádu trosek sestřelených raket. V Dnipru hoří jedno z nákupních center, napsala agentura Unian. Podle BBC Ukrajina čelí druhé vlně ruských vzdušných útoků. Exploze se ozývaly už dříve, i na jiných místech země.

29. prosince 2023 · 06:23

Rusko v noci zaútočilo ze vzduchu na ukrajinské území, v Lvově hoří

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinské území. Několik střel ruská armáda vyslala na východoukrajinský Charkov, podle tamních úřadů ale nejsou hlášeny oběti. Rozsah škod zatím není jasný. Více než deset dronů Rusko vyslalo na západoukrajinskou Lvovskou oblast. Podle starosty oblastní metropole hoří neupřesněné zařízení kritické infrastruktury. Podrobnosti o obětech a škodách tamní úřady zjišťují.

"Okupanti zasadili městu Charkov asi deset úderů," napsal na telegramu gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Charkovský starosta Ihor Terechov dnes po 6:00 SEČ varoval obyvatele před další vlnou útoků. Zhruba půl hodiny předtím uvedl, že město zasáhlo asi osm střel.

Zprávy ze dne 28. prosince 2023

28. prosince 2023 · 19:22

Kyjev a Budapešť chystají schůzku Zelenského s Orbánem, uvedl činitel

Kyjev a Budapešť pracují na organizaci schůzky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Uvedl to dnes šéf kanceláře ukrajinské hlavy státu Andrij Jermak. Šlo by o první bilaterální schůzku obou lídrů od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Jermak uvedl, že o této věci hovořil s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem. "Pracujeme na organizaci setkání obou vedoucích představitelů v blízké budoucnosti," napsal Jermak na sociální síti X. Sdělil také, že tak činí v návaznosti na rozhovor mezi Zelenským a Orbánem.

Orbán minulý týden uvedl, že přijal Zelenského návrh na schůzku během jejich krátkého setkání na inauguraci argentinského prezidenta Javiera Mileie 10. prosince. Maďarský premiér současně upozornil, že nejprve je nutné stanovit, o čem se bude jednat.

28. prosince 2023 · 15:56

Ministryně: Ukrajinská ekonomika letos vzrostla téměř o pět procent

Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny letos vzrostl téměř o pět procent. Na facebooku to dnes napsala ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Země už skoro dva roky čelí ruské vojenské invazi a s financováním státu jí pomáhají západní země. Analytici upozorňují, že k růstu HDP také přispívá nízká srovnávací základna z loňského roku, uvedla agentura Reuters.

„Hlavním údajem, který charakterizuje letošní rok v ekonomice, je téměř pětiprocentní růst HDP. Naše ekonomika nejenže neklesla, ale rostla tempem, které nikdo nečekal,“ napsala Svyrydenková.

28. prosince 2023 · 15:55

Politico: Bílý dům se na Ukrajině přiklání ke změně strategie založené na obraně

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a evropští představitelé podle serveru Politico jednají s Ukrajinou o nové strategii, která by se zakládala na přechodu k větší obraně. Západní činitelé se podle zdrojů serveru domnívají, že posílení obranných linií zlepší pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních s Ruskem.

Bílý dům sice oficiálně svoji rétoriku nezměnil, neveřejně ale s Ukrajinci jedná o strategii zaměřené na větší obranu. Politico uvádí, že návrhy zahrnují posílení protivzdušné obrany i výstavbu zátarasů na frontové linii a také podél ukrajinsko-běloruské hranice.

28. prosince 2023 · 15:55

ISW: Ruské invazní síly obsadily některé pozice, které Ukrajinci dobyli v létě

Ruské invazní síly nedávno postoupily v ukrajinské Záporožské oblasti a znovu obsadily některé pozice, které ukrajinská armáda dobyla zpět během letošní letní protiofenzívy. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), podle něhož Rusové pravděpodobně postoupili poté, co se ukrajinští vojáci na zimu stáhli na lépe hájitelné pozice u obce Robotyne.

„Geolokalizované záběry zveřejněné 14. a 27. prosince naznačují, že ruské síly nedávno postoupily západně od Verbove, které se nachází asi devět kilometrů východně do Robotyne, píše institut, který se domnívá, že ruské získání těchto pozic není v současné době zvlášť významné.

ISW postup Rusů v Záporožské oblasti označuje jako vývoj, který podporuje jejich hodnocení situace na bojišti, že současná poziční válka na Ukrajině není stabilní patovou situací. “Současná rovnováha může být vychýlena oběma směry na základě rozhodnutí učiněných na Západě nebo v Rusku a omezené ruské zisky by se mohly stát významnými, zejména pokud Západ přeruší vojenskou pomoc Ukrajině,„ píše institut.

28. prosince 2023 · 12:10

ISW: Ruské invazní síly postoupily v ukrajinské Záporožské oblasti a znovu obsadily některé pozice, které ukrajinská armáda dobyla zpět během léta.

28. prosince 2023 · 11:30

Stíhačky F-16 už možná dorazily na Ukrajinu, tvrdí server Newsweek

Americké stíhačky F-16 už možná dorazily na Ukrajinu, uvedl s odvoláním na svůj zdroj americký server Newsweek. Stíhačky Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi před několika měsíci přislíbili její západní spojenci, dosud ale nebylo jasné, kdy stroje dorazí. Americký Institut pro studium války (ISW), který se věnuje vývoji bojů na Ukrajině, ale minulý týden napsal, že první americké stíhačky pravděpodobně budou na Ukrajině ještě před koncem letošního roku.

Nizozemský premiér Mark Rutte v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 22. prosince potvrdil, že nizozemská vláda připraví dodávku prvních 18 stíhaček. Kdy mají stroje na Ukrajinu dorazit, ale neuvedl. Z dokumentu, který zveřejnilo estonské ministerstvo obrany, ale podle ISW vyplývá, že Nizozemsko se stejně jako Dánsko, Norsko a Belgie zavázaly k dodání stíhaček před koncem tohoto roku.

28. prosince 2023 · 11:00

Financial Times: USA na půdě G7 navrhují zabavit 300 miliard USD ruských aktiv

Spojené státy na půdě G7 navrhují zabavení až 300 miliard dolarů (asi 6,6 bilionu korun) zmražených ruských aktiv, píše list Financial Times (FT). Ministři financí skupiny vyspělých zemí i jejich náměstci pracují na tom, aby byl návrh připravený k realizaci k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu 24. února příštího roku. USA mají podle listu podporu Japonska, Kanady a Británie, evropské země naopak mají pochybnosti.

Západní země zvažují různé možnosti postupu - od přímého zabavení ruských aktiv, až po využití jejich výnosů ke krytí úvěrů. Evropská unie se doposud pro zabavení aktiv ruské centrální banky nerozhodla, namísto toho se zabývá způsoby, jak využít jejich výnosy uložené v mezinárodním systému pro vypořádání plateb Euroclear, podle FT jde o až 191 miliard dolarů (asi 4,2 bilionu korun).

28. prosince 2023 · 10:40

V Černém moři narazila nákladní loď na ruskou minu, uvedla ukrajinská armáda

V Černém moři narazila civilní nákladní loď plující pod vlajkou Panamy na minu, oznámila dnes na platformě Telegram ukrajinská armáda, podle níž plavidlo mířilo do jednoho z přístavů na Dunaji, kde mělo být naloženo obilím. Při explozi utrpěli dva námořníci zranění. Podle Kyjeva se loď střetla s ruskou minou.

Plavidlo nemohlo dále kontrolovaně plout a na horní palubě vypukl požár, uvedla ukrajinská armáda. Kapitán podle ní navedl loď na mělčinu, aby zabránil jejímu potopení.

Čluny námořní stráže i pátrací a záchranné služby poskytly posádce pomoc a přivezly na palubu zdravotníky, uvádí ukrajinské vojsko, podle něhož jednoho námořníka ošetřili na místě, dalšího převezli do nemocnice. Jeho zdravotní stav je "uspokojivý".

28. prosince 2023 · 06:00

Kim nařídil armádě a zbrojnímu průmyslu urychlit válečné přípravy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě a zbrojnímu průmyslu urychlit přípravy na válku v důsledku podle něj bezprecedentních konfrontačních kroků ze strany Spojených států. Informovala o tom dnes severokorejská státní média, podle nichž Kim hovořil o prioritách pro příští rok na setkání vládnoucí komunistické strany. Diktátor rovněž prohlásil, že KLDR rozšíří strategickou spolupráci s "protiimperialistickými nezávislými zeměmi".

Podle agentury AP Kimova slova naznačila, že Pchjongjang bude i nadále pokračovat v testech nových zbraní ve snaze modernizovat svůj arzenál včetně jaderného.

KLDR v poslední době posílila vazby mimo jiné na Rusko, kterému podle Washingtonu dodává zbraně potřebné pro pokračování invaze na Ukrajině, zatímco Moskva pomáhá Pchjongjangu s vývojem modernějších vojenských kapacit. Pozorovatelé se podle AP domnívají, že Kim může chtít využít případné posílení arzenálu jako páku při vyjednávání s USA, které by mohlo nastat po amerických prezidentských volbách pořádaných za necelý rok.

Zprávy ze dne 27. prosince 2023

27. prosince 2023 · 21:47

Zelenskyj: Ukrajina letos ztrojnásobila výrobu zbraní

Ukrajina přes pokračující ruské útoky ze vzduchu ztrojnásobila v letošním roce výrobu zbraní, přičemž výrazně vzrostla role soukromých producentů. Podle agentury Unian to uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina je dosud z velké části závislá na zbrojních dodávkách od spojenců. Posílení domácí produkce je jednou z priorit Zelenského administrativy.

„Velmi výrazně roste výroba munice, zejména pro dělostřelectvo. Ukrajina na systémové úrovni rozvíjí výrobu tak mimořádně potřebných věcí, jako je munice pro naše domácí bezpilotní letouny,“ uvedl Zelenskyj s tím, že „významně“ vzrostla také produkce raket. Výroba zbraní podle něj rovněž významně přispívá k celkovému hospodářskému růstu.

Zelenskyj také uvedl, že nadále roste podíl soukromých společností v ukrajinském vojensko-průmyslovém sektoru. Navíc existují dohody s řadou předních světových zbrojařských firem o společné výrobě. Prezident vyjádřil přesvědčení, že se Ukrajina v budoucnu může zařadit mezi deset největších producentů zbraní na světě.

Ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin podle agentury DPA uvedl, že Ukrajině se v letošním roce podařilo zvýšit produkci minometných granátů dvaačtyřicetkrát a dělostřeleckých granátů třikrát. Výrazný nárůst zaznamenala také výroba obrněných transportérů. Samohybných děl Bohdana sjede z výrobních linek šest každý měsíc.

Poptávku ukrajinské armády ovšem ukrajinský průmysl zdaleka nestíhá uspokojovat, připustil Kamyšin. Závislá na dodávkách ze zahraničí je Ukrajina v případě dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů uplatňované v NATO. Jejich výrobu, kterou komplikuje celosvětový nedostatek střelného prachu, však chce zahájit v příštím roce.

Kamyšin dále uvedl, že velká část bezpilotních letounů používaných při ukrajinských operacích v první linii nyní pochází z domácí výroby. V roce 2024 chce Ukrajina vyrobit více než milion ručně ovládaných dronů, jejichž let lze sledovat prostřednictvím připevněné kamery. Kromě toho má být vyrobeno i více než 1000 dronů s doletem přes 1000 kilometrů, které jsou schopné zasáhnout cíle v Rusku. Ukrajina má také raketový program, který však podle Kamyšina podléhá nejpřísnějšímu utajení.

 

Vstoupit do diskuze (774)