Armáda by chtěla zvýšit počet gripenů o třetinu. Kvůli bezpečnosti | E15.cz

Armáda by chtěla zvýšit počet gripenů o třetinu. Kvůli bezpečnosti

Gripeny
Gripeny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká armáda chce zvýšit počet svých gripenů zhruba o třetinu. Reaguje tak na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. Celkový počet nadzvukových letounů by měl v Česku stoupnout ze 14 na 20 strojů.

O plánu naší armády dnes informoval Český rozhlas Radiožurnál. „Musíme reflektovat situaci, která je ve světě a která se dramatizuje. Není čas zavírat oči před tím, co nás v budoucnu může pravděpodobně čekat. Situace ve světě se nebude zklidňovat, to je pouze sen,“ řekl Radiožurnálu velitel vzdušných sil Libor Štefánik.

Jako důvody pro zvýšení počtu gripenů uvedl obranu vzdušného prostoru nebo podporu pozemních jednotek a výcvik s leteckými návodčími.

„Jedná se pouze o interní úvahy a vize do budoucna velitele vzdušných sil. V této chvíli ani v nejbližších letech není tato otázka na pořadu dne,“ řekla v reakci na Štefánikova slova mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Názory na potřebu zvýšení počtu gripenů se z armády ozývaly již v minulosti. Zároveň ale padaly námitky, že k nákupu nových strojů v současné době neexistuje politická vůle.

Pronájem do roku 2027

První smlouvy o desetiletém pronájmu 14 švédských nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen za zhruba 20 miliard korun schválila vláda v dubnu 2004. Prvních šest stíhaček převzalo Česko od Švédska v dubnu 2005, dalších osm letounů dostalo do konce srpna.

Pronájem měl vypršet v příštím roce, letos v březnu vláda schválila jeho prodloužení do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle původních smluv. Česko by mělo za pronájem podle nové smlouvy ročně platit 1,7 miliardy korun.

Gripeny vedle českého vzdušného prostoru nyní chrání také nebe nad Islandem, který nemá vlastní armádu. Poblíž islandského vzdušného prostoru údajně narůstají aktivity ruských vzdušných sil.

Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru také Litvy, Lotyšska a Estonska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video