Armádní komando by mohlo na záchranu Čechů v cizině vyrazit i bez souhlasu zákonodárců, poslanci chtějí změnit ústavu | e15.cz

Armádní komando by mohlo na záchranu Čechů v cizině vyrazit i bez souhlasu zákonodárců, poslanci chtějí změnit ústavu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda by mohla dostat právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez toho, že by takovou misi musely schvalovat obě parlamentní komory. Předpokládá to novela ústavy, kterou předložila skupina poslanců včetně předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Zmírnění podmínek by usnadnilo třeba taky vyslání jednotek české armády do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance.

"Navrhovaná úprava umožní státu být lépe připraven reagovat na krizové situace, které z důvodu zásadní změny bezpečnostního prostředí ve světě v posledních několika letech mohou přijít velice nečekaně," stojí v důvodové zprávě ústavní novely.

Hamáček i Stropnický zdůraznili, že návrh podporují politici napříč Sněmovnou. Věří proto tomu, že projde schvalovacím procesem hladce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video