Babiš: Bartošek zkopíroval návrh zákona od hazardní lobby | e15.cz

Babiš: Bartošek zkopíroval návrh zákona od hazardní lobby

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek prý ve své novele hazardního zákona převzal návrh lobbistické skupiny. Na svém blogu to dnes napsal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš v článku zveřejnil Bartoškův návrh i materiál, který údajně zpracovala Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Oba více než dvacetistránkové texty jsou až na několik odstavců totožné.

Výkonný ředitel asociace Marek Herman na dotaz ČTK Babišovo tvrzení zpochybnil. Bartošek spolupráci s lobbisty v úterý popřel. Babiš dnes napsal, že návrh APKURS jeho autoři chtěli prosadit přes poslance ANO Jana Volného nebo náměstka ministerstva financí za KDU-ČSL Ondřeje Závodského. Ani jeden z nich prý předlohu nepřijal.

Výkonný ředitel asociace Marek Herman Babišovo tvrzení zpochybnil. Bartošek spolupráci s lobbisty v úterý popřel. Babiš dnes napsal, že návrh APKURS jeho autoři chtěli prosadit přes poslance ANO Jana Volného nebo náměstka ministerstva financí za KDU-ČSL Ondřeje Závodského. Ani jeden z nich prý předlohu nepřijal.

Opačně se podle Babiše zachoval Bartošek. „Vzal kompletní návrh APKURS, přidal k němu tři své odstavce a tento 'svůj' návrh poslal nejdříve jako samostatnou novelu a později i jako pozměňovací návrh k novele pana Volného. Jeho návrh dorazil do Sněmovny 10. července,“ tvrdí Babiš.

Rozdíl v několika odstavcích

Texty zveřejněné na odkazech v blogu se podle zjištění ČTK liší jen několika odstavci, jak to píše Babiš. Podle Hermana nicméně asociace materiál nezpracovávala. „Náš návrh jsme zasílali celé řadě institucí a veřejných činitelů - věříme, že jsme sestavili velmi kvalitní a komplexní předlohu, z níž může výsledná legislativa plně vycházet,“ uvedl Herman.

„Po prvním letmém přečtení se domnívám, že materiál, který teď pan ministr Babiš zveřejnil na svém blogu, tak kvalitní není a některými důležitými otázkami se nezabývá,“ podotkl. Herman dodal, že Asociace byla připomínkovým místem a vytvořila několik verzí zákona o hazardu. Nemá tudíž přesnou představu, zda a kdo je využil.

Bartošek už v úterý na tiskové konferenci po zasedání předsednictva lidovců uvedl, že novela, kterou předložil, je jeho a nevychází z návrhu, který by mu poskytl Herman. Prý se spolu asi jednou nebo dvakrát v životě krátce potkali, ale konkrétní návrh asociace prý nezná, protože mu ho nikdo nepředstavil.

Výměna názorů

Výměnu názorů mezi Babišem a Bartoškem odstartovalo Babišovo pondělní prohlášení, že Bartošek a poslanec ČSSD Ladislav Šincl jsou pod vlivem hazardní lobby. Kvůli tomu podle ministra financí Babiše zdržovali minulý týden ve Sněmovně projednání návrhu poslance ANO Volného na vyšší zdanění hazardu.

Šincl i Bartošek Babišova slova odmítli a žádali po něm omluvu. Postavili se za ně i jejich straničtí kolegové včetně předsedů Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery