Babiš: Schodek rozpočtu může klesnout až o 30 miliard | E15.cz

Babiš: Schodek rozpočtu může klesnout až o 30 miliard

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Schodek státního rozpočtu za letošní rok by mohl klesnout k 70 miliardám korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to řekl na debatě o hospodářské politice, kterou pořádala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Vláda pro letošní rok schválila rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

„V roce 2014 jsme měli plánovaný deficit 112 miliard korun, skončili jsme 77,8 (miliardy). Kdybychom letos dosáhli 70 miliard a skončili 30 miliard pod plánovaným rozpočtem, byl bych rád,“ uvedl Babiš s tím, že jde o jeho osobní odhad, nikoliv o odhad ministerstva financí. Na to, že letošní schodek rozpočtu bude zřejmě nižší než schválená částka, již dříve upozornili někteří analytici.

Ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl na 29,1 miliardy korun ze zářijových 2,8 miliardy korun. Podle resortu jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci října od roku 2008.

„Potvrzuje to, že naší ekonomice se daří. Vykázaný schodek je dán zejména tím, že jsem velice dobře čerpali evropské peníze a že se nám podstatně lépe daří vybírat daně,“ řekl Babiš.

Se schodkem 70 miliard počítá i návrh státního rozpočtu pro příští rok, který v polovině září schválila vláda. Počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Opozice plánovaný rozpočet kritizuje. Podle místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska je vzhledem k ekonomickému růstu plánovaný schodek vysoký, rozhazovačný a nemá žádnou vizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.