Bělobrádek chce posílit rozpočet Technologické agentury o čtvrt miliardy | E15.cz

Bělobrádek chce posílit rozpočet Technologické agentury o čtvrt miliardy

Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně, ilustrační foto
Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

O čtvrt miliardy korun by se měl podle vládní rady pro výzkum zvýšit rozpočet Technologické agentury ČR, která podporuje aplikovaný výzkum. V příštím roce by tak mohl dosáhnout 3,5 miliardy korun. Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která dnes zasedala k návrhu výdajů státního rozpočtu na vědu, chce posílit hlavně program Epsilon. V něm jako jediném mají spolupracovat výzkumné organizace s firmami v životním prostředí nebo dopravy.

O navýšení rozpočtu ho již žádal nový předseda agentury Petr Očko, který do funkce nastoupil 1. dubna. Výhledově by chtěl zvýšit i peníze na platy zaměstnanců a jejich počty.

Vládní rada pro příští rok navrhuje zatím nejvyšší rozpočet na vědu - 32,7 miliardy korun, návrh chce vládě předložit do konce května. Proti letošnímu roku by se tak rozpočet zvýšil o 3,6 miliardy. Na spolufinancování evropských programů navrhuje částku 1,1 miliardy korun, na financování výzkumných institucí chce vydat 768 milionů.

Posílení aplikovaného výzkumu

Aplikovaný výzkum chce RVVI posílit o 700 milionů korun, tyto peníze jsou určeny na programy ministerstva průmyslu a obchodu a právě Technologické agentury, aby se podpořila konkurenceschopnost České republiky. Do základního výzkumu má jít navíc půl miliardy, kterou si rozdělí Grantová agentura a Akademie věd.

Na zajištění výzkumu pro potřeby státní správy navrhuje rada o 330 milionů navíc a o 297 milionů korun na posílení mezinárodní spolupráce. V Česku se ročně investuje zhruba 88 miliard korun do výzkumu a vývoje s tím, že více než polovinu představují investice soukromého sektoru. Ukazuje se ale, že spolupráce mezi veřejnou výzkumnou sférou a soukromou je malá, v odhadu pouhých 1,5 až dvě miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.