Bývalý ústav v Králíkách by mohl sloužit k ubytování uprchlíků | E15.cz

Bývalý ústav v Králíkách by mohl sloužit k ubytování uprchlíků

Zařízení pro zajištění cizinců Drahonice
Zařízení pro zajištění cizinců Drahonice
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objekt bývalého Výchovného ústavu a dětského domova Králíky by mohl sloužit jako azylové zařízení pro uprchlíky. Zájem o něj projevila Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Instituce uvažuje i o dalších budovách v zemi, rozhodovat bude jejich stav a náklady spojené se zprovozněním, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

„V současné době připravujeme navýšení kapacit našich azylových zařízení. Máme databázi vytipovaných objektů včetně nabídek od ostatních rezortů či samosprávy,“ uvedla Kučerová. Podle neoficiálních informací, které radnice v Králíkách získala, by měla být budova využita pro rodiny s dětmi, které mají zájem zůstat na území České republiky a čekají na udělení azylu. V první fázi by měly být obsazeny stávající byty uprchlíky z Kostelce nad Orlicí, tedy žadateli o azyl, kteří již v Česku nějaký čas žijí.

Králíky před časem požádaly o převod budovy ústavu do vlastnictví města. Společně s místním podnikatelem ji chtělo přeměnit na byty. „Určitě by to bylo lepší využití, ale protože nejsme majiteli, tak je to je zbožné přání,“ řekla starostka Jana Ponocná (Naše město).

Obyvatelé obce se to nelíbí

Podle ní plán ministerstva vnitra vyvolává u části obyvatel negativní reakce. „Lidem se to nelíbí, ale k žádným demonstracím u nás nedochází. Pokud by ale u nás měly být rodiny s dětmi, nemyslím, že by to byla nějaká strašná katastrofa. Tohle ale lidé dnes slyšet nechtějí,“ uvedla starostka.

Ústav v Králíkách byl zrušen na konci loňského roku po kontrolách ministerstva školství a České školní inspekce. Ty začaly poté, co dva mladíci v březnu 2014 brutálně napadli vychovatele a vychovatelku.

Bývalý Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna sídlil v několikapatrové budově se dvěma křídly. Kromě pokojů jsou v ní společenské místnosti a nově vybavená kuchyň. Objekt je v dobrém stavu, i když by byla nutná jeho modernizace a úpravy a rovněž provozní náklady by byly značné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video