Byznys Rusnokovi nevěří, uvítal by předčasné volby | E15.cz

Byznys Rusnokovi nevěří, uvítal by předčasné volby

Byznys Rusnokovi nevěří, uvítal by předčasné volby
Jiří Rusnok
• 

red

Názor, který nejhalasněji prosazuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, že nejčistším řešením současné politické krize jsou předčasné volby, má silné zastání v byznysu. Zhruba dvacítka ekonomů, šéfů a majitelů firem, které oslovil deník E15, důvěru v Rusnokovu vládu nemá.

Téměř stoprocentně by se shodla na předčasných volbách. „Nejvíce ze všeho si přeji konečně alespoň trochu stabilní politické a podnikatelské prostředí. Vláda Jiřího Rusnoka, ať už s důvěrou nebo v demisi, ke stabilitě příliš nepřispěje,“ shrnul jednatel Bohemia Sektu Ondřej Beránek.

Analytici považují Rusnokův kabinet za nedemokratický a v pozici poslanců by mu důvěru nedali. „Důvody jsou více politické než ekonomické – je to vláda, která nevzešla z voleb a je zřejmě produktem mocichtivosti prezidenta Zemana,“ řekl ekonom České spořitelny Martin Lobotka. Šéfekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek by kabinetu důvěru také nevyslovil. „I když parlamentní demokracie v Česku trpí různými neduhy, přeji si, aby byly léčeny standardními metodami, a ne zaváděním prezidentského systému.“

Předčasné volby by podle něho o půl roku zkrátily současné politicky nestabilní období, které škodí podnikání. „Pouze nová vláda se silnou podporou v parlamentu může prospět naší ekonomice, a tudíž i nám všem. Vláda by měla pomoci zaktivizovat vnitřní zdroje dalšího dynamického růstu. Ekonomická úroveň ČR oproti průměru EU klesla a je potřeba nastartovat opět její růst, nechceme-li být chřadnoucí ekonomikou ‚evropského‘ typu,“ dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Jediným z ekonomů, který by Rusnokovu vládu toleroval, je člen NERV a analytik Conseq Petr Zahradník. Vláda by se po-dle něj měla ujmout provozních i krizových funkcí správy státu a v řádných volbách „najet“ zpět do prostředí parlamentní demokracie s tím, že Rusnkovu vládu je nutné vnímat jako krizový management či nucenou správu, které z definice netrvají věčně. „Jako standardní řešení by se mi podobný postup nezamlouval,“ uvedl Zahradník

Český byznys chce předčasné volby. Deník E15 položil představitelům tuzemského byznysu otázky týkající se důvěry vládě Jiřího Rusnoka.

1. Přejete si, aby vláda Jiřího Rusnoka dostala důvěru a proč?

2. Jaké je z pohledu Vašeho oboru nejlepší řešení současné politické situace?

Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro ČR a SR

1. Ne, není legitimní a dokazuje, že není schopna řídit (viz personální změny v ČD a ND).

2. Vláda pravicové koalice (M. Němcová), tj. respektování faktických výsledků voleb; dále změna ústavy (omezení pravomoci prezidenta).

Lukáš Hradský, jednatel rejdařství EVD - Sped.

1. Stará vláda promarnila skvělou příležitost pohodlné většiny na prosazení a realizaci důležitých věcí půtkami o tom, kdo bude mít větší vliv. Přeji si konečně vládu, která bude naší zemi skutečně, odpovědně a smysluplně vládnout.

2 Domnívám se, že nejlepším řešením by byly předčasné volby.

Jan Papež, majitel CK Marco Polo a místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR

1. Když vláda pana Rusnoka vznikala, přál jsem si, aby důvěru dostala. Ale po tom, co předvedl pan Balvín za sprostost vůči panu Burianovi a po tom, co pan Rusnok nenašel odvahu se s panem Balvínem ihned rozejít, pochybuji, že tato vláda by prospěla.

2. Předčasné volby.

Josef Bára, předseda představenstva a generální ředitel EuroAgentur Hotels & Travel

1. Důvěru by měla dostat vláda, která vzejde ze svobodně zvoleného parlamentu.

2. Za nejlepší řešení považuji předčasné volby a přál bych si zavedení stabilnějšího většinového volebního systému. Pak nemůže nastat situace, kdy ještě v polovině prosince neznám sazby DPH pro následující rok.

Ondřej Beránek, výkonný ředitel Bohemia Sekt

1: Nejvíce ze všeho si přeji konečně alespoň trochu stabilní politické a podnikatelské prostředí. Vláda Jiřího Rusnoka, ať už s důvěrou nebo v demisi, ke stabilitě příliš nepřispěje.

2: Jednoznačně předčasné volby. Jinak to období do řádných voleb v příštím roce bude obdobím „ztraceného času“.

Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard

1. Ne, je to návrat mocenských struktur, které zde byly za premiérování Miloše Zemana, a právě opoziční smlouva vedla k vytvoření prostoru pro rozsáhlou korupci.

2. Karty jsou rozdány tak, že můžeme pouze volit mezi menším a větším zlem. Současné strany jsou zdiskreditovány od leva doprava. Pokud se na politické scéně neobjeví nová politická strana, která získá především důvěru občanů, tak ani volby nic neřeší.

Milan Teplý, ředitel Madety:

1. Říkám ano, a to kvůli zklidnění situace.

2. Jednoznačně předčasné volby.

Evžen Korec, generální ředitel EKOSPOL:

1. Pro podnikatelské prostředí v České republice je potřeba stabilní vláda, která konečně rozjede investice a prorůstová opatření. Z tohoto pohledu a z plánů, které Rusnokova vláda představila, by mohlo být vyslovení důvěry této vládě pro ekonomiku pozitivní. Nicméně je třeba vzít v úvahu, že se jedná o precedens, kdy prezident jmenoval členy vlády bez ohledu na platný volební mandát. Domnívám se proto, že nejčistší by bylo, kdyby vláda důvěru nedostala. Byť to nebude nejvýhodnější pro českou ekonomiku.

2. Nejčistším řešením by pravděpodobně byly předčasné volby. Vláda země by se měla vždy opírat o legitimní mandát voličů získaný v řádných volbách.

Michal Kresta, obchodní ředitel RK STING.

1. Ne, protože v ní nejsou demokratické principy.

2. Pro realitní obor je důležitá stabilita – jak na realitním trhu, tak v politické situaci. Proto nejsme pro předčasné volby, které by tuto stabilitu narušily.

Vojtěch Krátký, výkonný ředitel Century 21 Czech Republic:

1. Já osobně bych byl pro vládu odborníků na přechodné období, tedy do řádných voleb. Ovšem někteří ministři svými unáhlenými kroky po pár týdnech vládnutí nálepku odbornosti své vládě sami strhávají.

2. Nejčistším řešením jsou zcela jistě předčasné volby. Byť by Miroslava Němcová mohla být dobrou premiérkou, myslím si, že by strany koalice ODS, TOP09 a LIDEM měly občanům vystavit účet, tedy nechat je vyjádřit se prostřednictvím voleb.

Josef Hůla, majitel a ředitel Světa zdraví, sítě nutričních poraden:

1. Nepřeji si, aby Rusnokova vláda získala důvěru. Nepřijde mi korektní, když ministři provádějí zásadní rozhodnutí a personální výměny ještě před vyslovením důvěry. Aféra s odvoláním šéfa Národního divadla jen poukázala na to, že vláda odborníků, jak je začal nazývat pan prezident, to určitě nebude.

2. Předčasné volby. Pokud mají současní poslanci ještě zbytek soudnosti, měli by se co nejdříve dohodnout na rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Autor: red
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!