Česko má rozpočet na příští rok, podepsal ho prezident | E15.cz

Česko má rozpočet na příští rok, podepsal ho prezident

ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok. Schválený rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard korun méně. 

Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však už při schvalování ve Sněmovně řekl, že očekává lepší výsledek hospodaření.

Celkové příjmy rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů. Poslanci v něm při závěrečném schalování přidali například peníze na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na sociální služby.

Zeman před schválením rozpočtu ve Sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářského rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!