Česko má rozpočet na příští rok, podepsal ho prezident

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: čtk

Ministr financí Andrej Babiš při projednávání rozpočtu ve Sněmovně.
Premiér Bohuslav Sobotka při projednávání rozpočtu ve Sněmovně.
Bývalý ministr financí a předseda TOP O9 Miroslav Kalousek při projednávání rozpočtu ve Sněmovně.
Projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.
5
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok. Schválený rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard korun méně. 

Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však už při schvalování ve Sněmovně řekl, že očekává lepší výsledek hospodaření.

Celkové příjmy rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů. Poslanci v něm při závěrečném schalování přidali například peníze na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na sociální služby.

Zeman před schválením rozpočtu ve Sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářského rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.