Česku dál unikají dotace z EU, letos nevyužilo 20 miliard | E15.cz

Česku dál unikají dotace z EU, letos nevyužilo 20 miliard

ilustrační fotokoláž
ilustrační fotokoláž
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České republice se letos podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) možná nepodaří využít zhruba 20 miliard korun z fondů EU. Pokud se jeho slova naplní, bylo by to o osm miliard více než v loňském roce. O kolik peněz z evropských fondů nakonec Česko letos přijde, bude záležet hlavně na řídicích orgánech jednotlivých operačních programů. Těm vláda nařídila, aby hrozící nedočerpání různými opatřeními včetně rychlejšího vypisování nových výzev výrazně snížily.

„Podle posledních prognóz by v roce 2014 Česká republika mohla nevyužít prostředky v rozsahu cca 20 miliard korun,“ uvedl předseda vlády. Loni Česko podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) nedočerpalo z evropských fondů 12 miliard korun.

Premiér uvedl, že se nepodaří vyčerpat všechny peníze z operačních programů životní prostředí, výzkum, vývoj a inovace, technická pomoc a z integrovaného operačního programu a regionálních programů Severozápad a Praha - adaptabilita. Ke konci září bylo podle premiéra vyčerpáno 85,6 procenta z částky pro letošní rok, k proplacení zbývalo zhruba 84 miliard korun.

Rok 2015 začne revizí

„Na začátku příštího roku plánujeme revizi stanovených opatření s cílem efektivně dočerpat maximum prostředků evropských fondů v programovém období 2007-2013,“ řekla ministryně koncem listopadu. Predikce ministerstev prý mluví o pěti miliardách korun, které se nepodaří vyčerpat příští rok.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že celkem za končící programové období ČR nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun z celkových více než 700 miliard korun, které mělo Česko pro roky 2007 až 2013 k dispozici. Poslední možnost čerpat tyto peníze bude v příštím roce. V novém programovém období 2014 - 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (657 miliard korun).

Evropské dotace v roce 2015: Firmy čekají na první peníze

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video