Chládka zatím nahradí Marksová, nástupce bude do konce příštího týdne | E15.cz

Chládka zatím nahradí Marksová, nástupce bude do konce příštího týdne

Marcel Chládek (ČSSD)
Marcel Chládek (ČSSD)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O nástupci Marcela Chládka na ministerstvu školství chce mít premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) jasno do konce příštího týdne. Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Návrh na odvolání Chládka odešle Sobotka na Hrad ještě dnes.

Sobotka chce v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi zároveň požádat, aby do doby, než bude jmenován nový ministr, či ministryně školství, pověřil řízením tohoto úřadu Marksovou. Při výběru Marksové jako zástupkyně ve vedení úřadu hrálo prý roli i to, že v minulosti už na ministerstvu pracovala.

Výběr nového ministra Sobotka podle svých slov už zahájil. V příštích dnech chce mluvit jak s odborníky na problematiku školství, tak s jednotlivými kandidáty. „Já myslím, že to je několik kandidátů i kandidátek, kteří připadají v úvahu z pohledu politiky sociální demokracie,“ poznamenal k okruhu možných kandidátů. Do budoucna má podle něj resort vést vyzrálá osobnost, která zvládne vysoké tempo práce a potřebné reformy.

Sobotkovi, který členy vedení ČSSD informoval o důvodech, které ho ke kroku vedly, už prý řada straníků zasílá své tipy, kdo by mohl resort vést. Na grémiu ČSSD se ale výběr Chládkova nástupce příliš neřešil, protože je plně v kompetenci Sobotky. „Premiér navrhuje kandidáty na ministry a také je odvolává, to je prostě právo premiéra,“ uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Široký výběr

V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.

„Budeme hledat primárně odborníka, který zvládne ten resort, a jestli to bude žena, tak to bude bonus. Já bych si tam ženu představit dovedl,“ komentoval Chovanec názory některých médií, že Sobotka bude chtít, aby resort vedla žena. O jejich větší zapojení do politiky ČSSD usiluje.

Sobotka dal své čtvrteční rozhodnutí o konci ministra do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Prezident Miloš Zeman, který ministry jmenuje a odvolává, se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech. Chládek obvinění odmítá, považuje je za útok na svou osobu, za kterým stojí předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Škodlivé kroky

I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit.

Chovanec uvedl, že o spekulacích o Chládkovi věděl už několik měsíců. „Nebyly to nikdy vážné zprávy o tom, že by to mělo až hraničit s mobbingem nebo bossingem a já si pořád myslím, že to není pravda,“ řekl novinářům. Chládkovi drží palce.

Chládek jako ministr předkládal řadu návrhů
Vizitka ministra školství Marcela Chládka (47; ČSSD), kterého se předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozhodl odvolat:
Datum a místo narození: 9. dubna 1968, Rakovník
Vzdělání: vystudoval andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v roce 2006 získal titul PhDr.; má titul MBA z Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze
Současná funkce: ministr školství (od ledna 2014)
Kariéra: působil jako středoškolský učitel v Sokolově a Rakovníku, poté byl náměstkem ředitele Institutu pro místní správu Praha, který spadá pod ministerstvo vnitra (2003-2004), později náměstkem ředitele Institutu celoživotního vzdělávání v Havířově (2004-2008), před zvolením do Senátu v roce 2008 vedl Centrum vzdělávání Praha, v roce 2008 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje a stal se náměstkem hejtmana;, vedení kraje opustil po jmenování členem vlády.
Působení v politice: členem ČSSD je od roku 2004, v roce 2006 byl zvolen zastupitelem Rakovníka, o dva roky později získal mandát krajského zastupitele i senátora, kterým byl do voleb v říjnu 2014; v květnu 2011 se stal stínovým ministrem školství, je místopředsedou středočeské organizace ČSSD.
Rodina: je podruhé ženatý, má dvě děti.
Ostatní:

Před nástupem do funkce ministra školství Chládek hovořil o tom, že chce stabilizovat resort, který „trpí neustálými změnami a chaosem“. Jeho cílem je také vytvoření dlouhodobější strategie, která by nebyla jen pro jedno volební období.
V předchozím volebním období patřil mezi hlasité kritiky českého školství, navrhoval také řadu změn - od posunutí začátku školy na devátou hodinu přes odložení začátku povinné školní docházky až po změnu systému financování škol nebo nedávno zavedených státních maturit.
O možném odvolání Chládka z čela ministerstva školství se spekulovalo již několik měsíců po jmenování vlády, důvodem mělo být i údajné Chládkovo nevhodné chování k podřízeným.

Během Chládkova vedení ministerstvo školství mimo jiné prosadilo novelu zákona o pedagogických pracovnících, novelu školského zákona a po dlouhých letech se podařilo s akademickou obcí vyjednat novelu vysokoškolského zákona. Zatímco tyto legislativní úpravy jsou jako celek vesměs hodnoceny pozitivně, například kvůli plánům na zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a povinné maturity z matematiky se ozvala řada kritiků.

Štěpán Pudlák: Chládkova politika zaměstnanost absolventů nezvýší

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.