Copak je to za vojáky? V Táboře se srazilo pět pandurů

Jedna z českých Pandur, která se účastní cvičení.

Jedna z českých Pandur, která se účastní cvičení. Zdroj: Foto Blesk – Kateřina Moravcová a Armáda ČR

Pandur pro českou armádu
Transportéry Pandur
Pod pandurem se při ukázce bojové akce v zatáčce utrhla krajnice.
Ve vojenském újezdu Hradiště hořelo po střelbě 300 ha plochy
5
Fotogalerie

V Táboře Čekanicích dnes ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Zranění utrpělo osm vojáků, žena a dítě. Žádné z nich ale nebylo vážné, jednalo se o pohmožděniny a odřeniny.

Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jan Šulce stala před 08:30 v ulici K Vodárně, když se pět pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Podle prvotních informací se zdá, že žena, která jela v osobním voze, ze zatím neznámých příčin náhle zabrzdila a za ní jedoucí kolona pandurů do automobilu narazila.

Šulc uvedl, že pandury jsou standardně homologované pro jízdu po silnicích. To znamená, že není nutné, aby jim vždy při přesunu asistovala doprovodná vozidla, která by ostatním signalizovala, že se po vozovce cestují tyto obrněné stroje. Šulc dodal, že armáda zatím nedokáže přesně vyčíslit vzniklou škodu.

Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu. Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobené jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.