ČRo: Mogheriniová nepřijela i kvůli spojování uprchlíků a terorismu | E15.cz

ČRo: Mogheriniová nepřijela i kvůli spojování uprchlíků a terorismu

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes nepřijela na návštěvu Prahy i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo). Zdroje z diplomacie ČTK řekly, že ještě do středečního večera se s návštěvou počítalo. Zrušena byla náhle.

Oficiálně uváděným důvodem pro odložení návštěvy je zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), o němž se ale ví už několik dní. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byla návštěva jen odložena.

Podle zdroje ČRo celková atmosféra v Česku „nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice“. Tato atmosféra hrála vedle Zaorálkovy indispozice ve zrušení návštěvy roli, zvlášť když se měla Mogheriniová sejít i s prezidentem Milošem Zemanem, dodal zdroj rozhlasu. Právě Zeman v úterý na Albertově vystoupil po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu.

Prezident, který v minulosti varoval před zaváděním islámského práva šaría v ČR, na akci řekl, že zastánci jiných názorů k migrační krizi nemají být „nálepkováni“ jako islamofobové, rasisté či fašisté. Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman vystoupením na Albertově podpořil „nenávistné skupiny ve společnosti“ a pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.

Setkání s tuniským ministrem

Ministerstvo zahraničí sdělilo, že o zrušení návštěvy Mogheriniové požádal Zaorálek kvůli své dočasné zdravotní indispozici. O víkendu totiž utrpěl zranění nohy. Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že se program návštěvy rušil postupně, část už ve středu dopoledne. Nyní se bude hledat nový termín návštěvy.

Ministr podle Valentové ruší i část pátečního programu. Nezúčastní se jednání vlády, odpoledne se má ale v Černínském paláci setkat s tuniským ministrem zahraničí Tájibem Bakkúšem.

Ani podle premiéra nejsou důvodem zrušení dnešního setkání postoje českých politiků k migrační krizi. „Nezaznamenal jsem žádné výhrady vůči vládě České republiky, které by šly tímto směrem,“ řekl novinářům. „Podle mých informací ta cesta (Mogheriniové) nebyla zrušena. Byla odložena na základě žádosti ministra zahraničí, který je v tuto chvíli indisponován,“ dodal. Zrušení Zaorálkova programu prý plně chápe, protože ministr má vážné zdravotní problémy a je potřeba, aby se dal do pořádku. Česká diplomacie bude podle Sobotky hledat pro návštěvu nový termín.

Oficiálně ministerstvo zahraničí zrušení cesty Mogheriniové oznámilo ve středu večer. Podle diplomatických zdrojů je takový postup velmi neobvyklý, i proto, že se Mogheriniová neměla sejít jen se Zaorálkem, ale i s řadou dalších politiků. Podle některých diplomatů za zrušením návštěvy může být více důvodů, včetně dopadů nedávných teroristických útoků v Paříži.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček napsal, že nebude reagovat na anonymní zdroje. Prezident podle něj jednoznačně hájí zájmy a bezpečnost občanů České republiky. „Právě bezpečí občanů ohrožují ti, kteří jsou pro bezbřehé přijímání migrantů,“ vyjádřil se.

Místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová, která je zároveň vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, se dnes měla v Praze vedle Zemana a Zaorálka setkat také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).

Mezi tématy rozhovorů měly být mimo jiné terorismus a migrace. O chystané evropské bezpečnostní strategii měla Mogheriniová odpoledne diskutovat na veřejné debatě spolupořádané Univerzitou Karlovou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video