Další trest pro Šlechtovou. Antimonopolní úřad uložil ministerstvu pokutu přes půl milionu | E15.cz

Další trest pro Šlechtovou. Antimonopolní úřad uložil ministerstvu pokutu přes půl milionu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Elektronický systém zadávání zakázek čelí opakované kritice. Aktuální pokuta je za dodatky k původní smlouvě s firmou Datasys.

Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) další pokutu za elektronický systém zakázek. Je za dodatky k původní zakázce z roku 2011. Pokutu 550 tisíc korun nyní potvrdil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Další půlmilionovou pokutu dostalo ministerstvo nedávno za aktualizaci Národního elektronického nástroje (NEN). Podle ministerstva je systém nadále provozuschopný.

Aktuální pokuta je za dodatky k původní smlouvě z roku 2011 s firmou Datasys. Ministerstvo v rozporu se zákonem prodloužilo dobu plnění zakázky. Podle úřadu ale tato změna mohla umožnit účast i jiných firem. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl v rozhodnutí Rafaj.

Úřad Karly Šlechtové (ANO) má se zakázkou problémy dlouhodobě. Nyní musí znovu vybrat firmu na aktualizaci elektronického systému. Neuspělo totiž u ÚOHS s rozkladem proti pokutě a zákazu plnění smlouvy s původně vybranou firmou.

"Funkcionalitu ani připravenost systému na nový zákon o zadávání veřejných zakázek nijak neohrožuje dnešní rozhodnutí úřadu o zákazu plnění smlouvy o zajištění provozu NEN," řekla mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Systém je podle ní dál provozuschopný. Mluvčí uvedla, že dodavatel servisu pro elektronický systém NEN bude znovu vybrán řádnou veřejnou soutěží. "Pro uživatele systému to neznamená jakékoli změny komfortu," dodala Vároši.

V NEN je evidováno 1377 veřejných zakázek o celkové hodnotě 11,41 miliardy korun bez DPH. Zakázku na aktualizaci ministerstvo zadalo firmě Dezadata Group. Na návrh společnosti QCM, která byla jedním z neúspěšných uchazečů a iniciátorem řízení u antimonopolního úřadu, ale ÚOHS uložil zákaz plnění smlouvy. ÚOHS uložil ministerstvu půlmilionovou pokutu kvůli tomu, že zadalo aktualizaci NEN bez předchozího uveřejnění. Ministerstvo pochybilo podle antimonopolního úřadu i tím, že nevymezilo požadavky na předmět plnění v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky. Tím podle úřasu diskriminovalo potenciální dodavatele, kteří systém neznali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video