Do Libanonu kvůli zmizelým krajanům odletí i elitní vyětřovatel Šlachta | E15.cz

Do Libanonu kvůli zmizelým krajanům odletí i elitní vyětřovatel Šlachta

Robert Šlachta
Robert Šlachta
• 

ČTK

Kvůli Čechům zmizelým v Libanonu odletí příští týden do Bejrútu česká delegace, v níž bude náměstek ministra zahraničí Jakub Kulhánek a šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Kromě výměny informací s místními úřady má tým připravit cestu šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, který ji po rozhovoru se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem v této chvíli odložil.

O odložení cesty ho požádal Básil s tím, že se Libanoncům nepodařilo shromáždit dostatečné zásadní informace, aby to cestu ministra ospravedlnilo. „Mluvil se mnou o tom, že v současné době je v Libanonu poměrně komplikovaná vnitropolitická situace, která také nepomáhá spolupráci mezi jednotlivými složkami,“ poznamenal Zaorálek.

Delegace s Kulhánkem a Šlachtou bude mít za úkol připravit případnou Zaorálkovu cestu i navázat bližší spolupráci s libanonskými vyšetřovateli. Čeští policisté podle ministra na místo povezou určité informace, nechtěl je ale specifikovat. „Je velmi ošemetné vyhodnotit, která z těch informací je opravdu naprosto bezpečná a která by mohla tu situaci zhoršit,“ řekl.

Šlachta podle něj do země poletí proto, že ÚOOZ má na starosti pátrání po pětici zmizelých Čechů. Jednou z možných a vážných variant podle Zaorálka stále je, že jde o teroristický čin.

Mezi zmizelými i špion

Pětice mužů se pohřešuje od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec. Do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

Libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk před dvěma týdny uvedl, že podle tamních vyšetřovatelů má případ kriminální pozadí. Zmizení Čechů údajně souvisí s mafiemi, s pašováním drog a zbraní.

Únos kvůli zatčenému Libanonci?

Libanonská média spekulovala, že byli uneseni a jejich únos by mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je nevlastním bratrem muže zmizelého spolu s Čechy. Jeho rodina to popírá. Fajádův obhájce loni v prosinci u pražského městského soudu řekl, že Fajád pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.

Tuto informaci zveřejnil i libanonský list The Daily Star a Radiožurnál s odvoláním na zprávu libanonské tajné služby. Fajád byl loni zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA.

Pražský soud v dubnu rozhodl, že trojice může být do Spojených států vydána, ale vrchní soud rozhodnutí zrušil s tím, že USA neposkytly dostatečnou záruku, že podezřelí nebudou vystaveni tvrdému zacházení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.