Dobeš chce dát stamiliony určené pro VŠ na splátky Technické knihovny | E15.cz

Dobeš chce dát stamiliony určené pro VŠ na splátky Technické knihovny

Národní technická knihovna
Národní technická knihovna
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo školství (MŠMT) chce z letošního rozpočtu na vědu a vysoké školy vzít 468 milionů korun a dát je na splátky Národní technické knihovny. Ministerstvo totiž odsunulo dvě investice v oblasti vysokých škol až na příští rok, zbylými penězi chce mimo jiné zalepit i finanční díru vzniklou výpadkem odvodů na sport ze Sazky. Záměr ale musí ještě odsouhlasit sněmovní rozpočtový výbor, žádostí se bude příští týden zabývat vláda. vyplývá to z materiálů MŠMT.

Vysoké školy mají letos k dispozici částku přes 22 miliard, univerzity si dlouhodobě stěžují na podfinancování a na trvalé snižování částky na studenta. Přesun 468 milionů ministerstvo obhajuje tím, že plánované pořízení nové budovy pro Vysokou školu umělecko-průmyslovou a rekonstrukci objektu Slezské univerzity v Opavě bylo odloženo na rok 2012. Dalších 28 milionů chtějí úředníci vzít z programu na rozvoj škol a výchovných zařízení. Ministerstvo totiž plánuje síť ústavů zredukovat, a proto letos nezahájilo žádné opravy.

Z ušetřených peněz chce úřad použít 346 milionů na financování nové budovy Národní technické knihovny. Úvěr se má splácet až do roku 2013, jen pro příští rok by mělo ministerstvo zaplatit 300 milionů. „Přerozdělení prostředků státního rozpočtu umožní uspíšení těchto splátek,“ tvrdí úředníci.

Z peněz ubraných vysokým školám chce ministerstvo přisypat 139 milionů také na sport. „Zásadní výpadek odvodů ze společnosti Sazka v letošním roce je příčinou aktuální krizové situace v oblasti podpory v oblasti sportu a mládeže. Posílení těchto oblastí pomůže tuto krizi zmírnit,“ uvedlo ministerstvo. Dalších 11 milionů má jít na podporu mládeže.

Národní technická knihovna vyrostla v roce 2009 v pražských Dejvicích za téměř 2,4 miliardy korun. Kvůli nehospodárné stavbě kritizoval ministerstvo Nejvyšší kontrolní úřad, podle nějž se náklady na metr čtvereční zvýšily oproti původním plánům o 38 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.