Evropská komise chce zdanit plastové tašky a pytlíky | E15.cz

Evropská komise chce zdanit plastové tašky a pytlíky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

čap

Evropská komise zvažuje zavedení speciální daně za plastové tašky, sáčky a jiné běžné plastové výrobky. Například v roce 2010 se v rámci EU vyprodukovalo a použilo 95,5 miliardy plastových sáčků. Celých 92 procent z nich skončilo po jednom použití v odpadkovém koši.

Dokument předložil komisař pro životní prostředí Janez Potočnik spolu s britským hercem a držitelem Oscara Jeremy Ironsem, který se s filmem „Trashed“ postavil proti plastovým odpadům, chtějí tak vyvolat veřejnou diskusi. Konkrétní návrh zákona, který bude zahrnovat omezení plastových výrobků, má komise předložit do letošního léta.

„Jsme informováni o tom, že takový návrh evropský komisař pro životní prostředí podal, nicméně je potřeba, aby se k věci vyjádřili také odborníci na daňové a fiskální otázky,“ poznamenal mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

K návrhu se resort financí staví skepticky kvůli „mimořádné administrativní složitosti a minimálnímu výnosu.“ Podle Jakoba je nutné důkladně zvážit, zda by se cíle, tedy omezení produkce v přírodě těžko rozložitelných látek, nedosáhlo lépe jinými než daňovými nástroji.

„Otázkou zůstává, zda by další zpoplatnění, které by dopadlo na bedra spotřebitelů, bylo ve svém důsledku ku prospěchu věci. Přehnaná regulace, která má na začátku byť dobrý úmysl, může snadno sklouznout ke změně, která je mnohem horší, než původní stav. A o dnešní době zasažené hospodářskou krizí to platí stoprocentně,“ sdělil mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Podle serveru ekolist.cz nejde o boj proti plastu. Evropská komise považuje plasty za „nepostradatelné“. Problém je v jejich trvanlivosti, která z nich dělá složitý problém. Plastový sáček rozložený v moři na malé částečky přechází v potravinovém řetězci přes ryby až lidem na talíř.

:

Doba plastová

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.