Expertka na soutěže: ÚOHS má buď málo lidí, nebo mu chybí motivace | E15.cz

Expertka na soutěže: ÚOHS má buď málo lidí, nebo mu chybí motivace

ÚOHS
ÚOHS
• 
ZDROJ: CTK

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Antimonopolní úřad loni na základě prvostupňových rozhodnutí o hospodářské soutěži uložil pokuty za 25 milionů korun. Je to sedmkrát až osmkrát méně než v roce 2012, kdy to bylo 190 milionů korun. Podle specialistky na soutěžní právo, Jitky Linhartové, je nízká výše pokut a počet správních řízení, které ÚOHS vede, překvapivý.

„ÚOHS trpí buď nedostatkem lidských zdrojů, nebo nedostatkem motivace postihovat protisoutěžní chování,“ řekla Linhartová, která působí v advokátní kanceláři Schoenherr.

Podle ní antimonopolní úřad disponuje dostatečným množstvím podnětů. Podle statistik ÚOHS jich loni obdržel na kartely 122, na zneužití dominantního postavení 124.

ÚOHS: Není to nic neobvyklého

ÚOHS kritiku Linhartové odmítá. „Z poklesu oproti předcházejícímu roku nelze mnoho vyvozovat, protože v roce 2012 byly uloženy dvě velké pokuty za kartelové dohody, zatímco v loňském roce padla v oblasti zakázaných dohod jen jediná sankce za menší vertikální dohodu,“ řekl E15.cz mluvčí Martin Švanda.

Podle mluvčího nejde o nic neobvyklého, neboť správní řízení v oblasti hospodářské soutěže trvají zpravidla několik let a vydávání rozhodnutí pak probíhá v určitých cyklech, kdy se střídají silné a slabší roky.

„Pro ilustraci ÚOHS v současné době vede celkem 9 správních řízení týkajících se zakázaných dohod a 4 kvůli možnému zneužití dominantního postavení. Řada z těchto řízení by měla být dokončena právě letos a je tedy pravděpodobné, že celkově uložené pokuty opět výrazně vzrostou,“ dodal Švanda.

Výše sankcí se odvíjí od jednotlivých případů, které se úřadu podaří uzavřít. Loni úřad neuzavřel žádný větší kartelový případ. Větší část uložených pokut se týká německé společnosti REWE Zentralfinanz eG, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, nimiž ÚOHS podmínil fúzi se společností Plus Discount. Dostala za to pokutu 23,9 milionu korun.

Loni úřad vydal pouze dvě rozhodnutí, která se týkala kartelových dohod. Zastavil například řízení s distributory pohonných hmot. Firmy jako například OMV, Benzina nebo Shell vyvázly bez pokuty.

Za dominanci až letos

ÚOHS naopak nedokončil žádný případ údajného zneužití dominantního postavení. Větší kauzy chce uzavřít letos. Oznámil to předseda úřadu Petr Rafaj. Úřad, co se týče dominantního postavení, otevřel jeden nový případ.

Týká se společnosti Chaps, která od roku 2001 drží monopol na správu dat jízdních řádů. Úřad také zahájil čtyři nová řízení v zakázaných dohodách.

Pokuty za loňský rok pro hospodářskou soutěž jsou zhruba o 15 milionů nižší než pokuty týkající se veřejných zakázek. V minulosti býval poměr obrácený. Také nejvyšší sankce za loňský rok se týká veřejných zakázek. ÚOHS nepravomocně uložil Českým drahám pokutu 25 milionů korun za chyby v tendru na nákup železničních souprav Railjet.

Vývoj pokut za porušení hospodářské soutěže v prvostupňových rozhodnutích uložené ÚOHS

Rokpokuty v mil. Kč
2007956
2008298
200918
201088
201130
2012190
201325

Zdroj: ÚOHS

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video