Festivalům nepřála krize ani počasí | E15.cz

Festivalům nepřála krize ani počasí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko je země letním hudebním festivalům zaslíbená, každoročně se jich koná několik desítek. Část ale stále bojuje s vlivem krize, kvůli které lidé šetří. Letos se navíc přidala nepřízeň počasí. Dá se tak očekávat, že z mapy festivalů zmizí další akce.

Většina velkých přehlídek ale – někdy až překvapivě – tvrdí, že ztrátové nejsou a návštěvníků přibylo. „Letos je patrný pokles návštěvníků festivalů, muzikanti hovoří až o poklesu o dvacet procent. Důvodem je krize, velká nabídka a fakt, že mnohá města pořádají městské festivaly s nabídkou srovnatelnou s (open-air) festivaly, ale vzhledem k voličům za nesrovnatelně nižší dotované vstupné,“ uvedl hudební publicista Roman Jireš. „Pořadatelé až na výjimky šetří. Co se týká účasti zahraničních hvězd, nebyla tak silná jako v předchozích letech,“ dodal.

Nedávno skončil například festival folková Zahrada v Náměšti na Hané, rocková Noc plná hvězd v Třinci či Prague City Festival. Do Česka již nemíří ani putovní metalový Sonisphere.

Letos se potíže nevyhnuly například festivalu v Panenském Týnci. Neměl generálního sponzora a navíc bojoval s prudkým deštěm. Na festival tak dorazila polovina z očekávaných dvanácti tisíc lidí. Otázkou tak je, zda se festival uskuteční i příští rok. „Festival byl letos ztrátový, stále jej dopočítáváme a vyhodnocujeme,“ uvedla mluvčí festivalu Marie Marková. Ve ztrátě zřejmě skončil i Rock for People, který příští rok oslaví dvacet let existence. „Z tohoto titulu nehodnotíme jednotlivé ročníky, ale vnímáme Rock for People jako dlouhodobý plán. I když letos zřejmě nemůžeme hovořit o zisku, ve všech parametrech naše úsilí vyšlo. Ekonomickým jazykem řečeno jde o slibnou investici do dalších let,“ uvedl společník festivalu Oldřich Bajer.

Tuzemské festivaly zažily odliv návštěvníků Autor:

Červnové záplavy přiměly organizátory během deseti dnů přesunout místo konání pražského festivalu se vstupným zdarma United Islands. Lidí ale přišlo dostatek a rozpočet skončil vyrovnaný. „Pro příští rok o zpoplatnění festivalu zatím neuvažujeme. V dlouhodobém horizontu ale nemusí být nynější forma United Islands tou jedinou, kterou divákům přineseme,“ uvedla mluvčí Barbora Šubrtová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.