Inspekci bezpečnostních sborů povede její dosavadní náměstek Murín | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Inspekci bezpečnostních sborů povede její dosavadní náměstek Murín

Inspekci bezpečnostních sborů povede její dosavadní náměstek Murín
Michal Murín
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) byl měl vést nynější náměstek Michal Murín. Poslancům z bezpečnostního výboru to dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Výbor Murínovo jmenování do čela inspekce jednomyslně podpořil. Třiapadesátiletý Murín vystřídá ve funkci ředitele Ivana Bílka, který rezignoval s koncem listopadu.

„Soustředil jsem se na výběr zkušeného odborníka, který bude mít autoritu v rámci GIBS i bezpečnostních složek,“ řekl poslancům premiér. Je podle něho důležité, aby inspekce pracovala navzdory různým tlakům podle zákona a nenechala se ovlivňovat.

„Rád bych své zkušenosti v trestním řízení předal do GIBS. Chtěl bych zdůraznit, že budu klást velký důraz na to, aby GIBS, jak je jí dáno zákonem, vedla prověřování a vyšetřování podle trestního řádu,“ uvedl Murín.

Bývalý komunista Murín prošel bez výhrad

Sobotka také sdělil, že nepodepsal návrh na organizační změny v inspekci, jak je navrhoval Bílek. Murín bude mít možnost do nich zasáhnout.

Přítomní poslanci nevznesli vůči kandidátovi na nového ředitele GIBS výhrady. Mluvili o něm jako o profesionálovi a respektovaném odborníkovi, který zajistí kontinuitu práce inspekce a dokáže taky zajistit změny. Na dotaz Daniela Korteho (TOP 09) Murín uvedl, že byl v 80. letech členem tehdejší Komunistické strany Československa.

O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra už dříve, po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji. Murín je od prosince pověřen řízením inspekce.

Vedl kladenskou policii

GIBS se zabývá prohřešky a trestnými činy policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby a je samostatným bezpečnostním sborem. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru. Kabinet záležitost projedná v pondělí.

Plukovník Murín je v inspekci od loňského června náměstkem pro trestní řízení. Před příchodem na GIBS působil hlavně ve Středočeském kraji. Byl šéfem odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

Michal Murín pracuje u policie již více než třicet let
- Michal Murín se narodil 30. června 1962.

- Má hodnost plukovníka a od loňského června je náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení. Do funkce byl dosazen několik dní poté, co skončil bývalý první náměstek inspekce Dušan Brunclík. Oficiálním důvodem byla reorganizace, pří níž bylo Brunclíkovo místo zrušeno.

- Murín je už od začátku prosince pověřen řízením inspekce, vedení GIBS převzal po Ivanu Bílkovi, který ve funkci skončil 30. listopadu. O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) už dříve, po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

- Pro jmenování šéfem inspekce splňuje Murín podle služebního zákona potřebné požadavky. Hlavním z nich je zařazení v 11. platové třídě, do které spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

- Murín vystudoval pražskou Policejní akademii (2002), titul JUDr. získal na Akademii policejního sboru v Bratislavě (2004). U policie slouží od roku 1982, před příchodem na GIBS pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

- Jako policista se zabýval například případem sériového vraha Viktora Kalivody, který v roce 2005 vraždil v lesích na Brněnsku a Kladensku, nebo sebevraždou skladatele Karla Svobody z roku 2007. V roce 2012 obdržel od tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho medaili za věrnost za 30 letům působení u policie.

- Je ženatý a má tři děti.

- GIBS se zabývá prohřešky a trestnými činy policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby a je samostatným bezpečnostním sborem. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru. Kabinet Murínovo jmenování projedná v pondělí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!