Island budou v létě hlídat české gripeny, ministři schválili jejich vyslání | E15.cz

Island budou v létě hlídat české gripeny, ministři schválili jejich vyslání

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila vyslání pěti stíhaček JAS-39 Gripen na Island. Vzdušný prostor Islandu budou české letouny střežit během července a srpna celkem šest týdnů. Podle původního plánu mělo nebe nad skandinávským ostrovem hlídat kanadské letectvo, které se ale zapojí to operace proti Islámskému státu.

Spolu se stíhačkami vyšle Česká republika na Island 70 členů doprovodného personálu. Finanční náklady akce ministerstvo odhaduje na 24 milionů korun.

„Mimořádné nasazení našich letounů vychází z urgentní žádosti NATO. Dokazujeme tím spojencům svou připravenost reagovat na nové úkoly a současně nepřímo přispějeme k boji mezinárodního společenství proti Islámskému státu,“ uvedl Stropnický.

Čeští piloti působili na Islandu, který nemá vlastní armádu, už loni na podzim. Celkově půjde o čtvrté nasazení českých nadzvukových letounů v zahraničních operacích. V letech 2009 a 2012 střežily vzdušný prostor pobaltských států.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.