Jak vybrat nového šéfa GIBS? Premiér dal vypracovat právní analýzu | E15.cz

Jak vybrat nového šéfa GIBS? Premiér dal vypracovat právní analýzu

Jak vybrat nového šéfa GIBS? Premiér dal vypracovat právní analýzu
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si nechal udělat právní analýzu ke způsobu provedení výběru nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Chce upřednostnit kvalitu výběru před rychlostí. Dosavadní šéf inspekce Ivan Bílek ve funkci skončí 30. listopadu. Zatím podle premiéra není žádná lhůta, do které by měl být nový ředitel inspekce známý. GIBS dočasně povede Bílkův náměstek, kterým je Michal Murín.

Podle premiéra jsou kritéria pro výběr nového šéfa GIBS poměrně přísná. „Já si především myslím, že to musí být člověk, který zajistí nestrannost a nezávislost GIBS na jakýchkoliv ekonomických či politických tlacích,“ řekl dnes Sobotka při návštěvě Plzně.

Novým šéfem inspekce musí být podle premiéra člověk se zkušenostmi a odbornými znalostmi. „Ten člověk se nesmí nechat zastrašit jakýmikoliv byznysovými zájmy, nesmí podléhat jakémukoliv tlaku, musí jednat jako zkušený policista, jako zkušený člověk, který je schopný řídit takovou instituci,“ doplnil.

Sobotka si nechal vypracovat právní analýzu ke způsobu výběru nového ředitele a na jejím základě se pak rozhodne. GIBS zatím povede náměstek, který byl pověřen odcházejícím ředitelem. „Já uplatňuji parametr kvality výběru před rychlostí výběru,“ uvedl Sobotka. Zatím podle něj není nikdo, o kom by se v souvislosti s obsazením funkce mluvilo. „Je potřeba podívat se na to, jakým způsobem výběr proběhne, a pak se podívat na výběr kandidátů,“ uzavřel premiér.

Výběr jako u policejního prezidenta

Výběr nového šéfa GIBS by měl být podle mluvčí inspekce Radky Sandorové zřejmě podobný výběru policejního prezidenta. O pozici by nejprve měli mít možnost se ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Do této kategorie spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se mělo vypsat výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců. Tito členové slouží u bezpečnostních sborů alespoň deset let a mají rovněž vysokoškolské vzdělání.

Možnost pro civilisty

Do této kategorie z řad policie spadají například krajští policejní ředitelé, jejich náměstci či ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, jako protikorupční policie a protidrogová centrála. Pokud by pozici ani v tomto kole nikdo nezískal, tak bude vypsáno další, do kterého by se mohli přihlásit i civilisté.

Bílek byl ve funkci od roku 2012, kdy inspekce vznikla. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v poslaneckém bezpečnostním výboru. Šéf GIBS se ve své funkci zodpovídá předsedovi vlády.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!