Jedním z mála rizik české ekonomiky zůstává její výrazná závislost na exportu, ukázala studie | E15.cz

Jedním z mála rizik české ekonomiky zůstává její výrazná závislost na exportu, ukázala studie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ta s sebou nese potenciální zranitelnost v souvislosti se změnami v eurozóně nebo problémy v dalších zemích.

Vyplývá to ze studie úvěrové pojišťovny Atradius. Českou republiku pojišťovna řadí mezi politicky nejstabilnější země ve střední a východní Evropě.

Prognóza vývoje odvětví české ekonomiky předpokládá pozitivní vývoj především u automobilového průmyslu a v dopravě. Úvěrové riziko v těchto sektorech zůstává velmi nízké, podobně jsou na tom zemědělství, chemický průmysl, finančnictví a potravinářství. Naopak relativně vysoké úvěrové riziko je v textilním průmyslu, stavebnictví a stavebních materiálech, uvedla pojišťovna.

Rostoucí ekonomiku pohání především stabilní spotřeba domácností, která mezi lety 2014 a 2016 rostla průměrně o 2,6 procenta. Pro rok 2017 se podle analýzy očekává růst o 3,1 procenta. Spotřebu domácností drží v pozitivních číslech příznivá situace na trhu práce, nízká nezaměstnanost, rostoucí mzdy a výhodné úvěrové podmínky.

Státní dluh zůstává v porovnání s ostatními zeměmi regionu nízký (36 procent HDP), přebytek státního rozpočtu dosažený v loni díky lepšímu dodržování daňových předpisů vystřídá podle odhadů v letech 2017 a 2018 mírný deficit způsobený vyššími veřejnými výdaji a investicemi. Česko by tak nemělo mít problém vyhovět kritériím pro vstup do eurozóny, nicméně takový krok je stále nepravděpodobný vzhledem k neshodám uvnitř politického spektra a negativnímu veřejnému mínění, upozornila pojišťovna.

"Navzdory pozitivním vyhlídkám zůstává potenciálním rizikem pro českou ekonomiku její závislost na exportu, která je jednou z nejsilnějších v celé EU. Česko je díky zahraničním investicím silně provázané s mezinárodními strukturami a ztráty v zahraničním obchodu, například v důsledku brexitu nebo změn v eurozóně, by jej mohly negativně zasáhnout," uvedla ředitelka pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Británie zůstává jedním z největších obchodních partnerů země, směřuje do ní přes pět procent českého exportu.

Atradius poskytuje pojištění pohledávek, záruky a vymáhání pohledávek ve vice než 50 zemích a spravuje data o 240 milionech společností po celém světě. Atradius je součástí skupiny Grupo Catalana Occidente, jednoho z nejvýznamnějších světových hráčů na trhu pojištění pohledávek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video