Kauza lihové mafie se protahuje. Vrchní soud zrušil rozsudek

obžalovaný Robert Sedlařík, druhý zprava Tomáš Křepela u Krjského soudu ve Zlíně

obžalovaný Robert Sedlařík, druhý zprava Tomáš Křepela u Krjského soudu ve Zlíně Zdroj: ctk

Olomoucký vrchní soud zrušil v neveřejném jednání rozsudek nad sedmi lidmi obžalovanými v hlavní části metanolové kauzy. Jejich případ vrátil zpět zlínskému krajskému soudu.

Odvolání dvou hlavních aktérů případu, Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana, kteří podle obžaloby otrávenou směs míchali, projedná veřejně 4. února, řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Fianovi a Křepelovi uložil krajský soud doživotí.

Odvolací soud o případu rozhodoval na konci minulého týdne. Rozhodnutí nemůže soud podle Lichnovského komentovat do té doby, než bude doručeno účastníkům řízení. Dosud se tak nestalo. „Z podnětu všech podaných odvolání se napadený rozsudek zrušuje ve výroku o vině, trestu, náhradě škody a výroku o zabrání věci u obžalovaných Martina Jirouta, Alexandra Jordána, Aleše Svobody, Martina Cekoty, Viktora Koláčka, Libora Vanderky a Roberta Sedlaříka,“ uvedl mluvčí Lichnovský. Doplnil, že se jejich případ ze společného řízení vylučuje a vrací se ke krajskému soudu.

Trest vězení od osmi do jednadvaceti let

V případu původně figurovalo deset obžalovaných. Právní moci nabyl rozsudek v případu hlavního distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy ze Zlínska, který přijal patnáctiletý trest. Proti němu nepodal odvolání ani státní zástupce. Žalobce se odvolal v případu dělníka Aleše Svobody ze Zlína, jehož roli v aféře soud zhodnotil 12 lety vězení, a Martina Cekoty, někdejšího provozovatele večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde lidé jedovatý alkohol nakupovali. Cekota dostal 13,5 roku. Oba se proti rozsudku odvolali, stejně jako Jirout, který dostal 16 let, Jordán (13 let), Koláček (21 let), Vanderka (20,5 roku) a Sedlařík (osm let).

Žalobce Roman Kafka z krajského státního zastupitelství, který se případem zabýval, nechtěl rozhodnutí vrchního soudu komentovat s tím, že jim dosud doručeno nebylo. „Vrchní soud chce pravděpodobně ještě doplnit dokazování o nějaké skutečnosti, těžko se mi k tomu ale bude vyjadřovat, než mi bude rozhodnutí doručeno,“ řekl Kafka. Podle něj bude rozhodující projednání případu hlavních aktérů Fiana a Křepely, které má vrchní soud nařízeno ve veřejném jednání na 4. února.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 tisíc litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Směs byla poté dále distribuována.

Počátek metanolové kauzy se datuje do přelomu srpna a září 2012
Přelom srpna a září 2012 - Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian dodali podle žalobce asi 10 tisíc litrů směsi s jedovatým metanolem (oficiálně nakoupeným k výrobě náplně do ostřikovačů) Jiřímu Vaculovi. Ten z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům.
3. září 2012 - Objevila se první oběť jedovatého alkoholu, v Havířově zemřel po jeho požití dvaašedesátiletý muž. V nemocnici později zemřela i jeho partnerka.
12. září 2012 - Do tohoto dne zabil metylalkohol již 18 lidí, většinou na severní Moravě. Vláda na úmrtí reagovala zákazem prodeje více než 30procentního alkoholu ve stáncích.
14. září 2012 - Ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR, o týden později přibyl i zákaz exportu.
20. září 2012 - Policie v Opavě zajistila tisíce litrů tekutiny, kterou tvořil z poloviny metanol a z druhé etanol.
- Otevřela se cesta k uvolnění zákazu prodeje tvrdého alkoholu, když ministerstvo financí vydalo vyhlášku o nových kolcích pro lihoviny.
24. září 2012 - Policisté zveřejnili první výsledky pátrání a oznámili, že obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení kvůli namíchání otrávené směsi.
28. září 2012 - Do českých obchodů se vrátil tvrdý alkohol, nejprve ten vyrobený do konce roku 2011. Novější lihoviny mohly do prodeje po splnění administrativních požadavků. Zmírnění zákazu se týkalo i vývozu.
30. září 2012 - Státní zástupce Roman Kafka řekl, že dva obvinění muži byli jediným zdrojem jedovaté směsi.
16. srpna 2013 - V prvním veřejném procesu v metanolové kauze poslal ostravský krajský soud nepravomocně na osm let do vězení dva muže, kteří dali do oběhu 80 litrů alkoholu. Zavinili tak smrt jednoho člověka a čtyřem způsobili závažné zdravotní problémy. Už předtím odešli od soudů s nižšími tresty drobnější obchodníci s jedovatým alkoholem.
17. září 2013 - Prezident podepsal zákon o povinném značení lihu, který zavedl nová pravidla pro prodej lihovin. Mimo jiné výrazně zmenšil povolené balení alkoholu a od 17. dubna 2014 zavedl prodej lihovin jakožto koncesovanou živnost.
31. října 2013 - Ministerstvo zdravotnictví odvolalo poslední omezení související s metanolovou kauzou.
22. listopadu 2013 - Zlínská policie ukončila vyšetřování hlavní větve metanolové kauzy, ve které čelí obvinění 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení.
10. ledna 2014 - Zlínský státní zástupce Kafka podal obžalobu v hlavní větvi metanolové kauzy.
28. února 2014 - V nemocnici v Novém Městě na Moravě zemřel muž ze Žďárska (58), zatím poslední ze 48 obětí jedovatého alkoholu.
3. března 2014 - Krajský soud ve Zlíně začal projednávat hlavní větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týkalo jen deseti z nich. Kromě zlínského krajského soudu dostaly část kauzy na starosti i soudy v dalších městech na Moravě a ve Slezsku.
21. května 2014 - Krajský soud ve Zlíně uložil míchačům jedovaté směsi Křepelovi a Fianovi za obecné ohrožení doživotí. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, soud za obecné ohrožení uložil 15 let vězení, mnohaleté tresty dostalo i dalších sedm mužů v hlavní, tzv. zlínské větvi kauzy. Jen Vacula trest přijal, ostatní se odvolali.
29. září 2014 - Krajský soud ve Zlíně začal projednávat ostravskou větev metanolové kauzy. Ze sedmi obžalovaných byli tři obžalováni z obecného ohrožení, za které jim hrozí 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Jednání by mělo vyvrcholit koncem února, s rozsudky soud vyčkával mimo jiné na rozhodnutí odvolacího olomouckého vrchního soudu, ke kterému se odvolala většina odsouzených v hlavní větvi kauzy.
20. ledna 2015 - Bylo oznámeno, že olomoucký vrchní soud zrušil v neveřejném jednání rozsudek nad sedmi obžalovanými v hlavní části kauzy a jejich případ vrátil zpět zlínskému krajskému soudu. Odvolání dvou hlavních aktérů případu Křepely a Fiana, kteří podle obžaloby směs míchali, projedná veřejně 4. února.

Reportáž: Absint měl kdysi špatnou pověst, bar a muzeum ji zdárně vylepšují