Kauza Vrbětice: Imex Group podala trestní oznámení kvůli úniku informací | E15.cz

Kauza Vrbětice: Imex Group podala trestní oznámení kvůli úniku informací

Okolí Vrbětic na Zlínsku je i nadále pod dohledem policie (foto ze 4. 12. 2014)
Okolí Vrbětic na Zlínsku je i nadále pod dohledem policie (foto ze 4. 12. 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ostravská společnost Imex Group, jež měla v nájmu dva muniční sklady, které vybuchly ve Vrběticích na Zlínsku, podala v pondělí trestní oznámení v souvislosti s výroky ministra financí Andreje Babiše (ANO). Firma se domnívá, že jde o únik informací, které mohl někdo získat pouze z policejních spisů.

„Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, tedy na osobu, která poskytla informace panu Babišovi, které sdělil v Otázkách Václava Moravce, protože se domníváme, že tyto informace byly neveřejné a pocházely pouze a jenom z policejního spisu,“ řekl právní Radek Ondruš, který mluví za Imex Group.

Babiš v televizním pořadu řekl, že firma, které vybuchly dva sklady, je velice kontroverzní. „Ta firma vyvezla munici do Bulharska, kde to taky bouchlo,“ řekl Babiš. Firma podle něj vyvážela zbraně například i do Konga, pro které platí zbrojní embargo.

Právník: Informace o Bulharsku nebyla veřejná, o Kongu dokonce nepravdivá

To Ondruš odmítá. „V Bulharsku v roce 2011 vybuchl sklad, kde byl uložen vojenský materiál tří firem. Jednou z nich byl Imex Group. Bulharská strana nikdy klienta nežalovala,“ uvedl právník. Řekl, že informace o Bulharsku byla neveřejná a padla pouze při výslechu. Informace o vývozu zbraní do Konga je podle něj také nepravdivá.

Babiš v televizi rovněž řekl, že muniční sklady den před výbuchem navštívil majitel firmy. I tato informace podle Ondruše byla neveřejná. Řekl ale, že návštěvy majitele ve skladech nebyly ničím mimořádným.

Server Týden.cz v pondělí napsal, že majitel firmy se podle Ondruše stal „podezřelým“ proto, že byl den před výbuchem zapsán v knize na vrátnici, když si vyzvedával klíč od skladu. Když ovšem klíč vyzvedával někdo z jeho kolegů, majitel v knize zapsán není, i když přijel také, uvedl právník.

Žaloba proti Babišovi

Firma připravuje i civilní žalobu na Babiše. Podle Ondruše je ale otázka, jestli inkriminované výroky pronesl jako soukromá osoba, nebo jako ministr. „Pokud to řekl jako soukromá osoba, pak je samozřejmě otázka, kdo mu jako soukromé osobě tyto informace poskytl. Pokud se ty informace dozvěděl jako člen vlády a použil je v soukromé věci ze soukromých důvodů, je to něco jiného, než kdyby je použil jako místopředseda vlády. Ale to je otázka dalšího šetření,“ řekl Ondruš.

Ve Vrběticích vybuchl 16. října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu, tedy munice i zbraní. Zahynuli přitom dva zaměstnanci. Další sklad, číslo 12, s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince. Oba sklady si pronajímala společnost Imex Group. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Vrbětice: munice poprvé vybuchla před více než sedmi týdny
16. října - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.
17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.
23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.
30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.
3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí 100 vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.
8. listopadu - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání ve Vlachovicích řekl, že výbuch skladu zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim podle něj plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.
20. listopadu - V areálu skladů vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - poslední výbuch byl 12. listopadu.
21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.
24. listopadu - Vláda rozhodla o znovuotevření skladu Květná na Svitavsku. Měla by se do něj přesunout část munice z Vrbětic.
30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice.
3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.
4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.
5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu ráno budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video