Kellnerův partner prodává, co se dá | E15.cz

Kellnerův partner prodává, co se dá

Petr Kellner
Petr Kellner
• 
ZDROJ: Repro E15

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská pojišťovna Generali sbírá síly, aby vyplatila nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Italové se podle posledních zpráv chystají prodat americkou zajišťovnu pod hlavičkou Generali US i privátní banku BSI. Výnos z těchto obchodů by se měl v ideálním případě pohybovat kolem 75 miliard korun, přes 60 miliard by však mohla následně získat Kellnerova skupina PPF.

Generali totiž počítá s tím, že v roce 2014 na základě platné opce odkoupí podíl PPF ve společném holdingu. Kellnerova skupina dnes v Generali PPF Holdingu, který se zaměřuje na pojišťovnictví střední a východní Evropy, vlastní 49 procent. Součástí holdingu je také Česká pojišťovna.

Vedle chystaného přílivu desítek miliard přináší poslední vývoj pro Kellnera i jednu špatnou zprávu. V době, kdy Generali prodává, co se dá, a hodlá nakupovat spíše to, co musí, se zřejmě nedá očekávat, že by Italové usilovali o ovládnutí ruské pojišťovny Ingosstrach. Právě svého menšinového podílu v Ingosstrachu, který přivedl českého podnikatele do vleklé bitvy s ruským byznysmenem Olegem Děripaskou, by se chtěl Kellner elegantně zbavit.

Ruský trh je sice považován za lákavý, akcionáři pojišťovny však zaměřují pozornost na řešení problémů spojených s krizí eurozóny. Dokonce se objevují dohady, že by Generali mohla prodat i svůj jednoprocentní podíl ve druhé největší ruské bance VTB.

Potřeba prodávat aktiva italské pojišťovny má podle evropských analytiků vedle nutnosti vyplatit Kellnera i další akutní důvod – Generali se musí vypořádat s novými mezinárodními pravidly Solvency 2 a zvýšit své kapitálové rezervy.
Poradcem Generali pro prodej amerického zajišťovacího byznysu je Citigroup, poradci pro prodej banky BSI jsou JP Morgan a Mediobanca.

Právě italská Mediobanca, která je také klíčovým akcionářem Generali, byla v minulosti skeptická vůči spojenectví s Kellnerem a aktivitám v Rusku. „Revolta“ vedená Mediobankou vedla na začátku června k výměně výkonného šéfa Generali. Giovanniho Perissinotta vystřídal Mario Greco. Nyní partneři i konkurenti Generali s napětím očekávají, s jakými změnami strategie Greco přijde.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video