Babiš: Jdu za šéfem Volkswagenu lobbovat za českou gigafactory | E15.cz

Klíčové jednání má termín. Jdu lobbovat u šéfa Volkswagenu za českou gigafactory, řekl Babiš

jn, av, tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Do finále míří vyjednávání o jedné z největších investic, které kdy do Česka přitekly a které mohou dát transformaci autoprůmyslu zcela nový rozměr. Nejmocnější muž koncernu Volkswagen Herbert Diess přijede jednat o stavbě továrny na baterie do elektromobilů, takzvané gigafactory. „Mám s ním schůzku 1. října, kdy sem přijede. Lobbujeme, aby gigafactory na výrobu elektrobaterií vznikla v Prunéřově," řekl premiér Andrej Babiš novinářům v Ústí nad Labem, kde jeho hnutí ANO představilo svůj program.

Vládní hnutí ANO ve čtvrtek zahájilo jako poslední ze sněmovních stran kampaň před říjnovými sněmovními volbami a představilo dlouho očekávaný volební program. Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil voličům, že se za ně bude „rvát do roztrhání těla“. Několikrát se vymezil proti konkurenční koalici Pirátů a STAN a trojkoalici Spolu, které podle něho nemají autentické téma a jsou jen „protibabišovské“.

„Nebojím se nikoho. Pan Bartoš je zoufalec. Neví, co je inflace," řekl na dotaz novinářům. Těm mimo jiné prozradil, že do Česka 1. října zamíří šéf automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess. U něj chce Babiš lobovat za to, aby německá skupina v Česku postavila továrnu na baterie pro elektromobily. Tato investice za zhruba padesát miliard korun má umožnit vznik dvou tisíc pracovních míst.

Dosud se v rámci Česka hovořilo o několika lokalitách, kde by mohla gigafactory vzniknout. Babiš však ve čtvrtek uvedl, že chce konkrétně prosadit, aby se stavělo v Prunéřově. Česká vláda však není jediná, se kterou koncern jedná. O obrovskou investici se uchází také další evropské státy, jako je například Polsko.

Babiš nastínil, kdo by pro hnutí ANO mohl být povolebním partnerem

Babiš se považuje za favorita voleb. „Máme dobré předpoklady, abychom vyhráli. Když si lidé přečtou mojí knížku, kde je napsané, co všechno jsme udělali, měli by nás volit. Protože my jsme nejlepší volba," řekl novinářům. Podle něj je nejdůležitější kontinuita vlády.

Hnutí v programu slibuje zvýšení penzí. „V roce 2025 bude průměrný měsíční důchod dvacet tisíc korun měsíčně,“ uvedl Babiš s tím, že strana se zasadí o zachování slev na jízdném pro studenty a seniory. Chce také podpořit pracující seniory, za každý odpracovaný rok navíc se jim má zvýšit důchod o 1,5 procenta. Rodičovský příspěvek chce ANO zvýšit na 400 tisíc korun, dávky se mají valorizovat.

Přes zhoršující se ekonomickou situaci v zemi nenabízí ANO, za které kandiduje ministryně financí Alena Schillerová, konsolidaci veřejných financí. „Budeme bojovat za zachování nízkých daní, nechceme je zvyšovat,“ řekl lídr hnutí ANO. V programu uvádí rušení daňových výjimek a úspory na provozu státu. „Zvýšíme hranici pro povinnou registraci k plátcovství DPH z jednoho milionu na dva miliony korun ročního obratu,“ slibuje ANO.

Hnutí také hodlá zachovat korunu a nechce přijmout euro, je také pro zachování veta v rámci unijního rozhodování. Babiš se také vymezil proti části evropských klimatických plánů.

Další informace doplňujeme

Co by Česku přinesla výstavba gigafactory?

Gigafactory Volkswagen v Česku - pozitiva a negativa

Autor: jn, av, tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video