Komisi pro dohled nad GIBS by měl vést komunista Ondráček | E15.cz

Komisi pro dohled nad GIBS by měl vést komunista Ondráček

ČTK

Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS) by měl vést zástupce KSČM. Sociální demokrat pravděpodobně stane v čele ústavní komise.

Rozdělení předsednických míst v komisích dohodli ráno představitelé sněmovních stran. O vedení dohledové komise nad GIBS ale ještě měli jednat komunisté a sociální demokraté. Řídit by ji mohl podle informací ČTK Zdeněk Ondráček (KSČM).

Poslanci ANO nebudou řídit podle dohod žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami. Strany bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by měly vést komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS), Vojenského zpravodajství a Finančního analytického úřadu a komisi pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů.

Zástupce bloku by měl stanout také v čele komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, která vznikne v lednu.

Koten opět vzbudil debatu ve sněmovně, ta jej potvrdila šéfem bezpečnostního výboru

Hnutí SPD připadne vedení komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Piráti budou nominovat své zástupce do čela komisí pro kontrolu použití odposlechů a pro kontrolu práce sněmovní kanceláře. Hnutí ANO navrhne kandidáta na předsednické místo komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Role předsedů komisí je spíše organizačního charakteru. Pobírají ale zhruba o 30 tisíc korun vyšší plat než řadoví poslanci, letos činí 100 tisíc korun měsíčně.

Filip: Jestli je žádost o vydání Babiše a Faltýnka stejná jako minule, tak mě to uráží

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!