Kvůli trenýrkám na Hradě podal žalobce návrh na potrestání tří mužů

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. Zdroj: ctk

Žalobce podal soudu návrh na potrestání tří mužů z umělecké skupiny Ztohoven podezřelých z vyvěšení obřích červených trenýrek nad Hradem. Cenu údajně ukradené prezidentské standarty, kterou na chvíli nahradilo spodní prádlo, policie vyčíslila na zhruba 33 tisíc korun. Podrobnosti o návrhu dnes řekl žalobce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Lelek uvedl, že návrh odeslalo státní zastupitelství Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ve čtvrtek krátce poté, kdy žalobci dostali spis od policie. Rychlost vyšetřování Lelek vysvětluje tím, že případ se řeší ve zkráceném řízení a jde o „bagatelní věc“.

Škoda je vyčíslena na téměř 90 tisíc korun, z nichž více než 33 tisíc korun se týká krádeže a více než 50 tisíc korun poškození cizí věci. Více podrobností Lelek nesdělil s odkazem na fakt, že rozhodnutí ještě neobdrželi všichni účastníci řízení.

Soud může nyní případ vrátit žalobcům k dopracování, řízení zastavit, nebo předat k přestupkovému řízení. Ve hře je také vydání trestního příkazu, nebo nařízení hlavního líčení, ve kterém by obžalovaným hrozilo až tříleté vězení.

Vězení se nečeká

Při potrestání ale připadá v úvahu spíše podmíněné, případně alternativní tresty, například veřejně prospěšné práce nebo pokuta. Proti takovému rozhodnutí lze podat odpor, případ pak dál řeší soud.

Performeři vylezli v září na střechu Pražského hradu po lešení převlečeni za kominíky. Poté vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky, představující podle nich „standartu muže, který se nestydí za nic“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100 tisíc korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla.

Policisté zadrželi perfomery až po činu. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže a šéf prezidentovy ochranky. Prezident Miloš Zeman nevyloučil tento týden, že ve funkci skončí i šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.