Kvůli zkažené vodě v Praze 6 chce odškodné zatím 5815 lidí a 63 firem | E15.cz

Kvůli zkažené vodě v Praze 6 chce odškodné zatím 5815 lidí a 63 firem

Zásobování pitnou vodou při havárii v Dejvicích
Zásobování pitnou vodou při havárii v Dejvicích
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují kvůli kontaminované vodě v Praze 6 na 5815 žádostí obyvatel o odškodnění. Vodárnám se přihlásilo s žádostí také 63 podnikatelů. Dosud bylo na odškodnění vyplaceno asi 25 milionů korun. Řekl to ředitel PVK Petr Mrkos. Voda kontaminovaná mimo jiné viry se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května. Bez vody bylo při následné odstávce asi 32 tisíc lidí. Havárii způsobilo stáří potrubí a špatné uložení kanalizace a vodovodu.

„K dnešnímu dni jsme předali na pojišťovnu 5459 žádostí,“ řekl Mrkos. Další doručené nyní vodárny řeší. Podle ředitele PVK zatím odmítly uznat zhruba tři stovky žádostí.

Lidé, kteří žádají o pětitisícové odškodnění, museli předložit několik dokumentů včetně lékařské zprávy s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře.

Předložit k proplacení mohli i účtenky za léky. Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.

Sdružení chce i nefinanční plnění

Proti způsobu odškodňování se v minulých týdnech postavilo sdružení Otrávení Pražané. Požaduje odškodnění pro všechny obyvatele Prahy 6 bez rozdílu a zároveň nefinanční plnění ve formě například výstavby hřiště. To Mrkos odmítá.

„Obyvatelům jsme se opakovaně omluvili, odběratelé nemuseli platit vodné a stočné po dobu jednoho měsíce a rovněž vyplácíme odškodné nejen prostřednictvím pojišťovny, ale i ze svých vlastních prostředků,“ řekl s tím, že například hospitalizovaným pacientům vyplácela peníze nejen pojišťovna, ale i PVK.

Komise, kterou sestavila Pražská vodohospodářská společnost vlastněná Prahou, provedla matematický model i reálnou simulaci havárie. Za příčinu kontaminace označila stáří sítě a špatné technické uložení vodovodu a kanalizace. PVK poté slíbila přijmout preventivní opatření.

Čtěte také:

Odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6 žádá přes pět tisíc lidí

Voda v Dejvicích přestala být pitná, 32 tisíc lidí spoléhá na cisterny

Voda v Dejvicích už je pitná. Úřady kvůli epidemii evidují stovky nemocných

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video