Lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina prý z vazební cely policistovi nabídl desetimilionový úplatek a snažil ovlivňovat svědky. Novinářům to dnes po úterním zatčení 15 lidí řekli policisté a žalobci z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci.

Na rozkrývání nelegálního trhu s alkoholem se policisté zaměřili po předloňském vypuknutí tzv. metanolové aféry. Během několika akcí, z nichž poslední byla ta z tohoto týdne, zabavili přes dva miliony litrů nezdaněného lihu. „Podařilo se nám dostat na vrchol lihové mafie,“ uvedl Pavel Komár z VSZ. Mezi obviněnými jsou podle něj jak špičky mafie, tak řadoví „vykonavatelé“.

Do vazby se po úterním zásahu dostala například Březinova žena Stanislava, jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, jednatel Morávia-Chem Radek Menšík, Ivan Kovařík a další dva Březinovi spolupracovníci. U všech prý existuje obava, že by ovlivňovali svědky, u většiny i hrozba útěku. Mezi stíhanými je kromě zlínského podnikatele Radka Březiny také jeho bratr Tomáš.

Radek Březina je ve vazbě již delší dobu. Čeká tam totiž na soud, před nímž bude společně s dalšími lidmi čelit obžalobě za víc než půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policie našla předloni.

Ve snaze podplácet a jinak manipulovat s trestním řízení se prý Březina neomezil jen na zmíněného policistu. „Byla zde i snaha nějakým způsobem ovlivnit a podplatit státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro bratra 'hlavy' té skupiny, o bratra pana Radka Březiny,“ uvedl dnes Komár.