Havlíček: Na ministerstvu dopravy sestavím silný tým odborníků | E15.cz

Na ministerstvu dopravy chci srdcaře, říká Havlíček. O konci Kremlíkova náměstka ještě rozhodne

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstva dopravy a průmyslu mají spoustu společných průsečíků, je proto možné je řídit obě zároveň, tvrdí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má oba resorty dlouhodobě vést. O případném setrvání prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka, kterého premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k rezignaci, chce rozhodnout v příštích dnech. Další personální otázky komentovat před svým uvedením do funkce nechtěl, uvedl pouze, že chce kolem sebe na ministerstvu dopravy sestavit silný tým náměstků a odborných ředitelů a posílit marketing.

„Je to o klíčových lidech, je to o tom, že tam musí být lidi ochotní nejenom odborně, ale i manažersky, personálně a fyzicky tomu něco dát. Chci lidi, kteří jsou srdcaři, kteří budou tím resortem žít,“ podotkl. Havlíček tvrdí, že na ministerstvu průmyslu a obchodu se od loňského dubna, kdy začal úřad řídit, takový tým sestavit podařilo. „Přišli tam mladí lidé, kteří jsou odborně zdatní, velmi schopní ve smyslu pracovního nasazení, velmi efektivní,“ řekl před schůzí Sněmovny.

O případném setrvání Čočka ve funkci chce Havlíček rozhodnout v následujících dnech. „Stejně tak se budu poté vyjadřovat k dalším klíčovým lidem na ́úrovni šéfů jednotlivých odborů, případně jednotlivých organizací,“ řekl. Babiš vyzval Čočku k rezignaci v pondělí. Náměstek uvedl, že považuje za svůj úkol seznámit nového ministra s celkovou situací.

„V každém případě si chci s každým sednout, promluvit si o tom, jaké splnil či nesplnil výsledky za rok 2019. Chci vědět, jaké má ambice na rok 2020. Každý bude hodnocen nikoli ideologicky, ale podle výsledků, odbornosti i z úhlu pohledu určité loajality, protože jsem přesvědčen, že dobře řídit resort může pouze loajální, odborně zdatný člověk, který má výkonnost,“ uvedl Havlíček.

Tiskový odbor úřadu vlády oznámil, že ministrem dopravy bude Havlíček jmenován v pátek po návratu premiéra z cesty do Izraele. Babiš navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání dosavadního ministra Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Zeman prostřednictvím mluvčího oznámil, že se změnami souhlasí.

Oborové asociace upozorňují, že Havlíček bude řízením obou ministerstev velmi vytížen. Sám vicepremiér to připouští také, podotkl ale, že konkrétně v agendě ministerstva dopravy týkající se silniční dopravy a železnic je hodně aktivní i Babiš. „Je tam v relativně velkém detailu,“ uvedl.

Cílem podle něj je vybudovat dva špičkové resorty dopravy a průmyslu, případně do budoucna jeden velký hospodářský. „Je tam průnik v oblasti stavebnictví, v oblasti budování infrastruktury pro automobilový průmysl - myslím tím například autonomní řízení, pro čistou mobilitu. Je tam také pochopitelně vše, co se týká propojení energetických staveb, je tam propojení vodního hospodářství na vodní energetiku, je tam kosmický a letecký průmysl nebo například oblast telematiky a telekomunikací,“ dodal Havlíček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video