Náměstek primátora Jihlavy dostal podmínku za křivé obvinění | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Náměstek primátora Jihlavy dostal podmínku za křivé obvinění

Náměstek primátora Jihlavy dostal podmínku za křivé obvinění
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Penn State via Flickr
Náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal (ČSSD) dostal desetiměsíční podmíněný trest za křivé obvinění vedení psychiatrické léčebny v Jihlavě. Vedení nařkl ze špatného hospodaření. Soud dal Pospíchalovi stejný trest už loni v říjnu, Krajský soud v Brně ho však v odvolacím řízení zrušil.

„Je to už druhé rozhodnutí v této věci a je shodné s původním. Doplnění dokazování potvrdilo vinu obžalovaného na základě nepřímých důkazů,“ uvedla soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Pospíchal, jenž byl před nástupem do funkce na jihlavské radnici technickým náměstkem léčebny, rozeslal podle soudu na různé instituce dopisy s tvrzením mimo jiné o špatném zadávání veřejných zakázek, uzavírání smluv na dodávky služeb a vybavení nového pavilonu bez výběrového řízení.

Dopisy podepsal jménem jednoho z pracovníků vedení nemocnice a odeslal je na ministerstvo zdravotnictví, Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a další instituce. Pospíchal od počátku stíhání vinu zcela odmítal. Trojici vedoucích pracovníků nynější Psychiatrické nemocnice Jihlava by měl Pospíchal vyplatit statisícové částky za nemajetkovou újmu.

Ve funkci náměstka skončí v úterý

Podle předsedy městské organizace ČSSD v Jihlavě a zřejmě budoucího primátora Rudolfa Chloupka lze zřejmě očekávat Pospíchalovo odvolání proti rozsudku. Rozsudek zatím není pravomocný. Pospíchal se dnešního jednání nezúčastnil, může se odvolat do osmi dnů od doručení rozsudku.

„Už dříve jsme případ v ČSSD řešili tím, že odešel ze všech funkcí. Ve funkci náměstka primátora bude jen do příštího úterý, kdy zasedá nové zastupitelstvo,“ řekl Chloupek. Okresní výkonný výbor sociální demokracie by se podle předsedy Martina Hyského bude případem zabývat koncem listopadu. Podle krajského předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála by Pospíchalovi minimálně mělo být přerušeno členství.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!