Neschopný Stropnický? Krnáčová přebrala stavební předpisy do své gesce | e15.cz

Neschopný Stropnický? Krnáčová přebrala stavební předpisy do své gesce

Matěj Stropnický
Matěj Stropnický
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Neschopnost Stropnického podle Krnáčové začala ohrožovat zájmy Prahy. V reakci na to nejspíš mimořádně zasedne zastupitelský klub Trojkoalice.

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila.

Krnáčová prý několikrát upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně. „Dlouho jsem Stropnického hájila a zastávala se ho, mohl mít dobré úmysly, měl těžký úkol, ale postup, který zvolil, nevedl ke zdárnému konci,“ uvedla. Detaily předpisů na dotaz novinářů komentovat nedokázala s odkazem na to, že jej připravoval její sekretariát.

Krnáčová: Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy

Ten se předpisy začal zabývat podle primátorky zhruba v polovině letošního června, naplno pak v červenci. Zda bude namísto Stropnického řešit rovněž přípravu nového územního, metropolitního plánu ona, není jasné a bude prý záležet na dohodě koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Návrh předpisů nyní rozešle vedení města jednotlivým radnicím k připomínkování. Přijaté a schválené by měly být podle Krnáčové do konce letošního roku. V rámci připomínkového řízení neočekávám žádné komplikace, řekla primátorka.

Kvůli dnešnímu hlasování rady se mimořádně sejde zastupitelský klub Trojkoalice. Zasedání by se mělo uskutečnit po skončení jednání rady hlavního města a klub by měl k dnešnímu dění přijmout stanovisko. Potvrdil to jeden ze zastupitelů Trojkoalice. Zároveň bude o situaci ještě večer jednat vedení pražské Strany zelených.

Praha má své stavební předpisy jako jediné město v ČR již více než sto let

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli. Zavádí výškovou regulaci budov, kladou důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku tehdy přinesla především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

V účinnost měly předpisy vejít v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj ale na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas, a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Na celostátní úrovni je problematika stavebních předpisů upravena vyhláškami ministerstva pro místní rozvoj, návrh pražských stavebních předpisů zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města. Ministerstvo zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpis. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v ČR již více než 100 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video