Novotný z TOP 09: ANO propáslo šanci, pražskou koalici sestavíme bez něj | E15.cz

Novotný z TOP 09: ANO propáslo šanci, pražskou koalici sestavíme bez něj

Zastupitel Václav Novotný (uprostřed)
Zastupitel Václav Novotný (uprostřed)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hnutí ANO přešlapováním na místě propáslo šanci, aby se jeho koaličním partnerem stala TOP 09, řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. V Praze se tak rýsuje koalice bez ANO. TOP 09 bude „primárně“ jednat s ostatními demokratickými stranami, uvedl Novotný po setkání s vyjednávači ANO. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) jsou koaliční rozhovory na začátku.

TOP 09 se dopoledne dohodla s ODS na společném postupu při koaličních rozhovorech. Novotný potvrdil, že potenciálními partnery pro novou pražskou vládu je Trojkoalice a ČSSD, nebo Trojkoalice, Piráti a klub Nezávislých.

V obou případech by koalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu. ČSSD, která už dřív „našla programový průnik“ s ANO, zatím situaci komentuje zdrženlivě. „Musíme se v klubu dohodnout co a jak a podle toho se rozhodneme,“ řekl primátorčin náměstek a člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek.

„ANO promarnilo dva dny, kdy mělo zakázáno s námi mluvit,“ řekl Novotný, o němž se spekuluje jako o jednom z možných kandidátů na primátora. Podle něj členové strany ukázali, že „nejsou zcela svéprávní“ a tím se vyřadili ze hry.

Novotný tím poukázal na dění v ANO, které nejprve rozhodnutím krajského předsednictva zapovědělo vyjednávačům rozhovory s TOP 09, aby o týden později po svolení předsedy hnutí Andreje Babiše vzalo unesení zpět.

Nikdo zatím nemá většinu

Podle primátorky Adriany Krnáčové z ANO budou jednání o možné koalici v Praze ještě pokračovat. „Většinu hlasů v zastupitelstvu zatím nikdo dohromady nedal,“ řekla v reakci na prohlášení Novotného. „Uvidíme, jak se situace vyvine, vše je otevřené,“ dodala primátorka.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video