ODS je stále na chvostu parlamentních stran, potvrdil další průzkum | E15.cz

ODS je stále na chvostu parlamentních stran, potvrdil další průzkum

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Propad volební preferencí ODS potvrdil i další z průzkumů. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění by občanští demokraté získali 13,5 procenta hlasů. Strana by tak skončila za ČSSD, TOP 09 i KSČM.

Sociální demokracie by získala 40 procent hlasů. TOP 09 si proti únoru pohoršila také o procentní bod, volilo by ji 16 procent lidí. O půl procenta méně by získali komunisté, což je meziměsíční pokles o 1,5 procentního bodu. Čtvrtá ODS si naopak o 1,5 procentního bodu polepšila na 13,5 procenta hlasů. Strana práv občanů - zemanovci zaznamenala nárůst o dva procentní body, volilo by ji 5,5 procenta lidí.

Do Sněmovny by se nedostali se čtyřprocentním ziskem lidovci. Parlamentní Věci veřejné by dostaly 1,5 procenta hlasů stejně jako Strana zelených. Hranice pro vstup do Sněmovny je pět procent.

Volební model zahrnuje jen respondenty, kteří se voleb chtějí zúčastnit a uvedli některou ze stran. K urnám by přišlo 59 procent voličů. Při posledních parlamentních volbách v květnu 2010 byla volební účast 62,6 procenta.

Ve stranických preferencích vede také ČSSD, s níž sympatizuje 25,5 procenta lidí. TOP 09 preferuje 10,5 procenta dotázaných, komunisty o půl procenta méně. ODS má podporu 8,5 procenta lidí. Preference zahrnují i respondenty, kteří by k volbám nešli nebo nevědí, komu by dali hlas.

Volební model CVVM

Volební model CVVM Autor: CVVM

Podobně ODS propadla i v dalších průzkumech z poslední doby. Podle agentury Stem by ji volilo 8,6 procenta voličů, podle ppm factum by získal 13,3 procenta hlasů.

Vývoj volebních preferencí hlavních stran

Vývoj volebních preferencí hlavních stran Autor: CVVM

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.