Voličský průkaz pro senátní volby 2018: jak ho vyřídit | E15.cz

Jak získat voličský průkaz pro volby do senátu 2018? Použít lze i datovou schránku

sou

Voličský průkaz je pro mnoho lidí žijících v zahraničí nebo mimo své trvalé bydliště často jedinou možností, jak se mohou voleb zúčastnit. Využít ho lze v senátních, prezidentských, krajských nebo parlamentních i europarlamentních volbách, naopak v komunálních volbách je uplatnit nelze.

Senátní volby 2018

Občané budou moci voličské průkazy použít letos v říjnu, kdy probíhají volby do Senátu. Stačí zajít na obecní nebo městský úřad v místě svého trvalého bydliště, člověk ani nemusí sám vyplňovat žádost. Stačí předložit občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Je to tedy možnost, jak si voličský průkaz vyřídit na poslední chvíli. Potom už se uzavře seznam stálých voličů.

Vše o druhém kole senátních voleb čtěte zde >>>

Kdo nemá do místa svého trvalého bydliště cestu právě před volbami, může svůj úřad požádat o voličský průkaz písemnou žádostí.


Profily kandidátů na pražského primátora čtěte ZDE >>>


Vzor voličského průkazu najdete na stránkách ministerstva vnitra, důležité přitom je, aby si volič nechal úředně ověřit svůj podpis. To může udělat na jakémkoliv obecním, městském či krajském úřadě, na poště, u Hospodářské komory České republiky nebo u notáře.

Online žádost pomocí datové schránky

Od loňských prezidentských voleb v roce 2018 se už nedá žádost o voličský průkaz podat v elektronické podobě s elektronickým podpisem. Jedinou možností je podání pomocí datové schránky. Ta vzniká na žádost u ministerstva vnitra a je zdarma.

Souběh voleb komplikuje financování kampaní. Senátoři se mohou schovat za komunální kampaň

Vydání průkazu

U voličského průkazu existují i další časová omezení. Úřad ho může voliči vydat osobně nebo poštou nejdříve 15 dní před dnem voleb.

Jak volit u komunálních voleb? Čtěte zde >>>

Občan může voličský průkaz dostat na předem uvedené adrese, včetně českého zastupitelského úřadu v zahraničí. Voličský průkaz se vydává pro obě dvě kola, pokud si volič vyloženě nepřeje jinak.

Jak hlasovat

Voličský průkaz není všechno. Ve volební místnosti se volič stejně musí prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem. Průkaz volič odevzdá a zařadí se na zvláštní seznam voličů. Pak už je to jako při standardní volbě – volič dostane sadu hlasovacích lístků, prázdnou úřední obálku a už může hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Předvolební politické přestupy. Syková jde k ANO, Černoch do ODS a Dobeš ke Starostům

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k volbám? Odpovědi naleznete zde>>>

 

Autor: sou
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud