Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu 2019 | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Jak získat voličský průkaz? Použít lze i datovou schránku

sou

Voličský průkaz je pro mnoho lidí žijících v zahraničí nebo mimo své trvalé bydliště často jedinou možností, jak se mohou voleb zúčastnit. Využít ho lze v senátních, prezidentských, krajských nebo parlamentních i europarlamentních volbách, naopak v komunálních volbách je uplatnit nelze.

Volby do Evropského parlamentu 2019 

Občané budou moci voličské průkazy použít letos v květnu, kdy probíhají volby do Evropského parlamentu. Stačí zajít na obecní nebo městský úřad v místě svého trvalého bydliště, člověk ani nemusí sám vyplňovat žádost. Stačí předložit občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Je to tedy možnost, jak si voličský průkaz vyřídit na poslední chvíli. Potom už se uzavře seznam stálých voličů.

Kdo nemá do místa svého trvalého bydliště cestu právě před volbami, může svůj úřad požádat o voličský průkaz písemnou žádostí.

Vzor voličského průkazu najdete na stránkách ministerstva vnitra, důležité přitom je, aby si volič nechal úředně ověřit svůj podpis. To může udělat na jakémkoliv obecním, městském či krajském úřadě, na poště, u Hospodářské komory České republiky nebo u notáře.

Online žádost pomocí datové schránky

Od loňských prezidentských voleb v roce 2018 se už nedá žádost o voličský průkaz podat v elektronické podobě s elektronickým podpisem. Jedinou možností je podání pomocí datové schránky. Ta vzniká na žádost u ministerstva vnitra a je zdarma.

Souběh voleb komplikuje financování kampaní. Senátoři se mohou schovat za komunální kampaň

Vydání průkazu

U voličského průkazu existují i další časová omezení. Úřad ho může voliči vydat osobně nebo poštou nejdříve 15 dní před dnem voleb.

Občan může voličský průkaz dostat na předem uvedené adrese, včetně českého zastupitelského úřadu v zahraničí. Voličský průkaz se vydává pro obě dvě kola, pokud si volič vyloženě nepřeje jinak.

Jak hlasovat

Voličský průkaz není všechno. Ve volební místnosti se volič stejně musí prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem. Průkaz volič odevzdá a zařadí se na zvláštní seznam voličů. Pak už je to jako při standardní volbě – volič dostane sadu hlasovacích lístků, prázdnou úřední obálku a už může hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Předvolební politické přestupy. Syková jde k ANO, Černoch do ODS a Dobeš ke Starostům


Jak a kde si zažádat o voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu 2019


Volby do Evropského parlamentu 2019 – jak se volí do europarlamentu a kdy je termín voleb. Více zde >>>

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k volbám

Autor: sou
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!