Po polovině trestu pošleme vězně domů, navrhuje Blažek | E15.cz

Po polovině trestu pošleme vězně domů, navrhuje Blažek

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr spravedlnosti Blažek chce ulevit přeplněným věznicím a ušetřit peníze.

Po polovině trestu by napříště vězni nastoupili do domácího vězení, ve výjimečných případech i po odpykání jedné třetiny. S revoluční novinkou počítá návrh novely zákona, kterou nedávno vrátil Senát zpět Poslanecké sněmovně. Ta by se předlohou měla zabývat v září.

Podle představ šéfa rezortu Pavla Blažka (ODS) by mohl vězňům ukládat domácí vězení i ředitel dané věznice. Jak upřesnil Blažkův náměstek Daniel Volák, vězeňství potřebuje nutné legislativní změny a navýšení ubytovací kapacity. Pomoci by mělo větší užívaní právě alternativních trestů. Vedle domácího vězení je to například odebrání řidičského oprávnění v případech zanedbání povinné výživy. U tohoto trestného činu a u maření výkonu úředního rozhodnutí chce ministerstvo také snížit trestní sazbu z jednoho roku na šest měsíců. Novelu, která příslušné změny zavádí, před nedávnem vrátil Senát zpět do Poslanecké sněmovny. Projednat by ji poslanci mohli v září. Podle plánu by pak měla začít platit letos v říjnu.

Alternativa jen pro menší delikty

Možnost se podle něj týká pouze lidí odsouzených za přečiny, tedy za nedbalostní trestné činy nebo úmyslné činy, za něž nelze dostat více než pětiletý trest. Po jedné třetině by pak mohli o změnu požádat pouze ti, kdo si odpykávají svůj první trest. Podle novely by se také změnila lhůta pro opakování žádosti o podmíněné propuštění z jednoho roku na šest měsíců.

Návrh přináší ještě snížení počtu typů věznic ze čtyř na dvě. Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler uvedl, že by o umístění rozhodoval nadále soud, přičemž vězeňská služba by mohla odsouzeného podle posouzení jeho charakteru a chování umístit do otevřeného, polootevřeného nebo uzavřeného režimu v dané věznici. „Chceme také rozšíření možností zaměstnávání odsouzených,“ dodal Tregler.

Náramky se testují

Náměstek Volák také představil pokus, který ministerstvo provádí s probační a mediační službou na 25 domácích vězních. Podle něj se v něm testuje technologie elektronických náramků určených k hlídaní pohybu takto odsouzených lidí. „Cílem je určit také finanční náročnost,“ dodal Volák. Ministerstvo spustilo projekt v červenci a potrvá do listopadu. Volák uvedl, že zavedení domácího vězení v roce 2010 ušetřilo 73 milionů korun.

Zatímco den pobytu ve vězení stojí u jednoho odsouzeného zhruba tisíc korun, podle aktuálního výpočtu ministerstva stojí domácí vězení 165 korun denně. V současnosti je ve věznicích přes 23 tisíc vězňů, celková ubytovací kapacita je však 20 tisíc a 700 míst. Tregler by považoval za ideální, kdyby se v budoucnu podařilo snížit počet vězňů na zhruba 17 tisíc.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video