Podnikatel a bývalý vlivný člen ODS Ježek zůstává ve vazbě, soud zamítl žádost o propuštění | E15.cz

Podnikatel a bývalý vlivný člen ODS Ježek zůstává ve vazbě, soud zamítl žádost o propuštění

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podnikatel a někdejší vlivný člen ODS Daniel Ježek zůstane ve vazbě. Ústecký okresní soud zamítl jeho žádost o propuštění. Ježek je společně s dalšími 23 lidmi stíhaný v případu údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad.

Ježek je ve vazbě od loňského prosince. "Soud v případě pana obviněného shledal důvody útěkové vazby a návrh pana obviněného na propuštění zamítl," řekl státní zástupce Tomáš Minx. Policie Ježka společně s ostatními stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účast na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Podnikatel má možnost podat proti rozhodnutí okresního soudu stížnost. Případem by se pak zabýval ústecký krajský soud. "Soud precizně odůvodnil své rozhodnutí. S klientem se poradíme, zda podáme, nebo nepodáme opravný prostředek," řekl  Ježkův advokát Michael Kis. Ježek se bránil proti vazbě i u Ústavního soudu, na jaře tam neuspěl.

V jaké fázi vyšetřování rozsáhlé kauzy je, nechtěl Minx říct. Potvrdil jen, že obviněných je stále 24. Naposledy Poslanecká sněmovna vyhověla žádosti policie a vydala ke stíhání poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM). Kriminalisté usilují také o to, aby německé úřady vydaly podnikatele a exsenátora ODS Alexandra Nováka.

Bývalého politika zadržela německá policie už 24. prosince loňského roku na letišti ve Frankfurtu a od té doby se zdejší úřady jeho případem zabývají. Protože Novák, který je nadále ve vyšetřovací vazbě, odmítl zjednodušené řízení, musí vrchní zemský soud posoudit přípustnost jeho vydání do Česka. Mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová ČTK v polovině května sdělila, že soud zřejmě nerozhodne dřív než v červenci

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Mezi dalšími obviněnými jsou i politici nebo vysocí úředníci. Případ se z velké části opírá o výpověď dvakrát odsouzeného ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který předloni začal spolupracovat s policií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video