Policie zajistila peníze za jedovatý alkohol

alkohol

alkohol Zdroj: ctk

Kriminalisté v uplynulých dnech zajistili výnos z trestné činnosti, která zřejmě souvisí s metylalkoholovou kauzou, a to 600 tisíc korun. K penězům měl v bance přístup muž, jehož zlínská policie kvůli prodeji jedovatého alkoholu stíhá za obecné ohrožení. Uvedl to mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle policejního mluvčího podezřelý pověřil v září jednu Ukrajinku, aby založila dva bankovní účty, jako disponent se ale zapsal sám. Prostřednictvím debetní karty později vložil na účet ve čtyřech vkladech 599 tisíc korun, které byly následně převedeny na spořicí účet. Policisté nyní muže podezírají z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Metanolová aféra vypukla před měsícem a v Česku si vyžádala 28 životů. Vyšetřování případu za celou republiku převzala zlínská policie a tamní státní zastupitelství. V kompetenci okresních policistů zůstanou jen případy, které jsou vyšetřovány jako daňová trestná činnost a nemají souvislost s případy otrávených lidí.

Dva údajné původce kauzy policisté již obvinili z obecného ohrožení. Podle nich úmyslně v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu. Obviněným hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Policie kromě hlavních aktérů obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí zhruba pět desítek lidí. Asi polovina z nich je ve vazbě.